Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Funkcje Prezydenta RP

Ostatnio komentowane
Jebać żydów
Kruszwil • 2018-07-16 02:16:06
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W polskim systemie politycznym Prezydent RP jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej (Konstytucja RP, art. 126), który stoi na straży przestrzegania zapisów konstytucji – ten opis roli Prezydenta, jak również sposób jego wyboru (w wyborach powszechnych i bezpośrednich) świadczą o dużym znaczeniu Prezydenta w ustroju kraju. Z drugiej strony jednak Prezydent posiada dość ograniczone kompetencje, a punkt ciężkości władzy wykonawczej położony jest na Radzie Ministrów i jej Prezesie.

Rolę Prezydenta w ustroju Polski wyznacza sześć zasad:

1. Funkcja arbitra ustrojowego i politycznego - Prezydent posiada uprawnienia skracania kadencji Sejmu, może także wpływać na rozwiązywanie konfliktów obecnych na polskiej scenie politycznej.

2. Wspomniany już bezpośredni wybór przez naród, czyli najwyższego suwerena władzy.

3. Niepołączalność stanowisk – Prezydent nie może pełnić żadnej innych funkcji publicznej, chyba, że jest ona związana z urzędem

4. Niezależność w wykonywaniu zadań zawartych w konstytucji – brak odpowiedzialności politycznej Prezydenta (ograniczona poprzez obowiązek kontrasygnaty),

5. Kadencyjność – Prezydent wybierany jest na dość długie (5-letnie) kadencje z możliwością jednej reelekcji

6. Dualizm władzy wykonawczej – podział na kompetencje Prezydenta i Rady Ministrów.

 

Polecamy również:

 • Wybory prezydenckie, kadencja, odwołanie prezydenta - WOS

  Zgodnie z zapisami Konstytucji RP (art. 127) Prezydent RP wybierany jest przez naród w wyborach bezpośrednich, równych, powszechnych, a głosowanie jest tajne. W Polsce w wyborach prezydenckich obowiązuje system większości bezwzględnej - jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie... Więcej »

 • Uprawnienia i zadania Prezydenta RP - WOS

  Prezydent pełni istotną rolę w systemie politycznym Polski, mimo faktu, iż to Rada Ministrów spełnia większość zadań władzy wykonawczej. Uprawnienia Prezydenta można podzielić na tzw. uprawnienia zwykłe - wymagające tzw. kontrasygnaty, czyli podpisu premiera, który tym samym przejmuje polityczną... Więcej »

 • Prezydenci III RP - chronologicznie

  Od 1989 r. urząd Prezydenta RP sprawowało 5 osób (+2 osoby jako Marszałkowie Sejmu po śmiercji Prezydenta L.Kaczyńskiego w 2010). Więcej »

 • Kontrasygnata - definicja, istota zasady - WOS

  Pojęcie kontrasygnaty pochodzi z łaciny – contra oznacza przeciw, natomiast signo – podpisywać. Termin ten oznacza podpisanie aktu prawnego przez dodatkową osobę, w celu potwierdzenia jej ważności. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =