Prezydent i Premier RP są organami, które zgodnie z Konstytucją RP zajmują się polityką zagraniczną kraju.
Prezydent - kompetencje
Zgodnie z Konstytucją RP, Prezydent RP jest reprezentantem państwa w stosunkach zewnętrznych, co przejawia się m.in. poprzez (art. 133):
- ratyfikowanie i wypowiadanie umów międzynarodowych (zawiadamia o tym Sejm i Senat)
- mianowanie i odwoływanie pełnomocnych przedstawicieli RP w innych państwach i przy różnego typu organizacjach międzynarodowych
- przyjmowanie listów uwierzytelniających i odwołujących akredytowanych przy nim przedstawicieli innych państw i org. międzynarodowych.
Premier - kompetencje
Art. 146 Konstytucji RP mówi, iż Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną Rzeczpospolitej Polskiej, co oznacza, że Premier – jako szef rządu – również posiada daleko idące kompetencje w dziedzinie zewnętrznych stosunków kraju. Do kompetencji zagranicznych w sferze polityki zagranicznej Rady Ministrów jako całości należy: zapewnienie bezpieczeństwa zewnętrznego państwa, sprawowanie ogólnego kierownictwa w dziedzinie stosunków z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi, zawieranie umów międzynarodowych, które wymagają ratyfikacji, a także zatwierdzanie i wypowiadanie innych umów międzynarodowych.
W związku z uczestnictwem Polski w Unii Europejskiej można także zaznaczyć, że zarówno Prezydent, jak i Premier uczestniczą w działaniach związanych z jej funkcjonowaniem, choćby poprzez spotkania na poziomie Rady Europejskiej.