Minister Spraw Zagranicznych jest określany w Konstytucji RP jako „właściwy minister” (art. 133 pkt 3), który wraz z premierem i Prezydentem RP współpracuje w prowadzeniu polityki zagranicznej kraju. Głównym zadaniem Ministra (a także całego Ministerstwa Spraw Zagranicznych) jest realizowanie interesów kraju poprzez współpracę z państwami Europy i innych części świata na rzecz realizacji bezpieczeństwa, rozwoju i demokracji.
Minister Spraw Zagranicznych - zadania
Zadania i uprawnienia Ministra Spraw Zagranicznych wynikają z kilku aktów prawnych, jest to m.in. rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu działania (obecnie – tj. w 2013 r. – obowiązującym jest rozporządzenie z 22 grudnia 2009 r.). Do zadań i uprawnień należy:
- kierowanie działami administracji rządowej, które związane są z członkostwem Polski w UE i innymi sprawami zagranicznymi, w tym m.in. utrzymywanie stosunków z innymi państwami (oraz organizacjami międzynarodowymi), reprezentowanie kraju za granicą, koordynacja polityki zagranicznej, w tym pracy organów administracyjnych działających poza granicami kraju,
- ochrona interesów obywateli Polski,
- promowanie Polski, jej kultury, języka itp.
- współpracowanie z Polonią, czyli Polakami mieszkającymi za graniczą
- gospodarowanie przydzieloną częścią budżetu państwa,
Oprócz zadań realizowanych w zakresie stosunków zagranicznych, Minister Spraw Zagranicznych realizuje również zapisy ustawy o Radzie Ministrów z dnia 8 sierpnia 1996 r. Zgodnie z nią Minister uczestniczy w ustalaniu polityki państwa, realizuje politykę rządu, uczestniczy w jego posiedzeniach i inne.
Warto wiedzieć, że obecnym (2013 r.) Ministrem Spraw Zagranicznych jest Radosław Sikorski.