Posiedzenia Sejmu i Senatu - kto zwołuje, jak często się odbywają

Organizację i przebieg Posiedzeń Sejmu reguluje Dział III Regulaminu Sejmu RP pt. „Posiedzenia Sejmu”. Posiedzenia Sejmu odbywają się w dniach ustalonych uchwałą Sejmu lub ustalonych przez Prezydium. Porządek dzienny posiedzeń jest ustalany przez Marszałka Sejmu po uwzględnieniu opinii Konwentu Seniorów.

Posiedzenia Sejmu są jawne, choć mogą być one utajnione w trosce o dobro państwa.

Posiedzenia sejmu i senatu - kto zwołuje

Warto wiedzieć, że pierwsze posiedzenie Sejmu zwołuje Prezydent. Robi to w terminie 30 dni od wyborów. Późniejsze posiedzenia zwołuje Marszałek Sejmu.

Kwestie dotyczące posiedzeń Senatu regulowane są w regulaminie Senatu w Dziale V „Funkcjonowanie Senatu”. Zgodnie z zapisani regulaminu Senatu o terminie posiedzeń Senatu zawiadamia Marszałek Senatu (który także zwołuje poszczególne posiedzenia) nie później niż na 7 dni przed datą planowanego posiedzenia. Prawo udziału w posiedzeniu Senatu mają: senatorzy, Prezydent, Marszałek Sejmu, Premier, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie Prezydium Sejmu, ministrowie, Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Oprócz tego, w posiedzeniach Senatu mogą brać udział także zaproszeni goście oraz upoważnieni pracownicy Kancelarii Senatu.

Posiedzenia Senatu odbywają się w sposób jawny, choć w uzasadnionych przypadkach Senat może uchwalić tajność obrad.

Przebieg posiedzenia Senatu jest notowany – przygotowuje się protokół oraz sprawozdanie (zawiera ono wyniki głosowań przeprowadzonych w trakcie posiedzenia), które następnie przekazywane są senatorom.

Polecamy również:

  • Głosowanie w Sejmie i Senacie - zasady

    Głosowanie w Sejmie następuje po zamknięciu dyskusji – jego rozpoczęcie oznajmia Marszałek Sejmu. Głosowanie jest jawne i może się odbywać poprzez: podniesienie ręki oraz wykorzystanie urządzenia do liczenia głosów, a także poprzez użycie kart do głosowania (są one podpisane imiennie). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33