Głosowanie w Sejmie następuje po zamknięciu dyskusji – jego rozpoczęcie oznajmia Marszałek Sejmu. Głosowanie jest jawne i może się odbywać poprzez: podniesienie ręki oraz wykorzystanie urządzenia do liczenia głosów, a także poprzez użycie kart do głosowania (są one podpisane imiennie).
Głosowanie imienne jest przeprowadzane w przypadku zgody większości głosów na wniosek Marszałka Sejmu lub grupy 30 posłów. Wyniki głosowania ogłasza się na podstawie protokołu przedstawionego przez sekretarzy Sejmu. Należy podkreślić, iż wyniki głosowania są ostateczne, chyba, że wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości.
Uchwalenie ustawy, a także podjęcie uchwał itp. następuje w chwili uzyskania większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (230).
Regulacje dotyczące głosowania w Sejmie można znaleźć w Rozdziale 3 regulaminu Sejmu.
Jeśli chodzi o głosowanie w Senacie, to reguluje je rozdział 3 regulaminu Senatu pt. Głosowanie. Głosowanie w Senacie jest jawne – chyba, że dochodzi do głosowania w niektórych sprawach personalnych. Wyniki głosowania są ogłaszane przez Marszałka Senatu, który robi to na podstawie protokołu przygotowanego przez senatorów zajmujących się liczeniem głosów. Wyniki głosowania nie mogą być przedmiotem dyskusji.
Regulamin Senatu wprowadza określony porządek głosowania. Głosowanie rozpoczyna się od wniosku o odrzucenie ustawy, następnie głosuje się nad wnioskiem o przyjęcie ustawy, potem o poprawkach, a następnie głosowanie za przyjęciem uchwały w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.