Kwalifikowana większość głosów polega na tym, iż dla ważności danego aktu prawnego powinna się opowiedzieć określona grupa osób, przekraczająca połowę. Najczęściej konieczna liczba głosujących za daną sprawą jest określona za pomocą ułamka (np. 2/3) lub procenta (60%).
Większość kwalifikowaną ze względu na konieczność zdobycia znacznej liczby głosów za daną sprawą (aktem prawnym itp.) stosuje się w kontekście aktów prawnych o szczególnym znaczeniu. Zgodnie z Konstytucją RP sytuacjami, w których stosuje się większość kwalifikowaną są m.in.
- skrócenie kadencji Sejmu wymaga większości kwalifikowanej 2/3 głosów,
- uchwalenie ustawy, która została przekazana do Sejmu przez Prezydenta RP do ponownego rozpatrzenia wymaga większości kwalifikowanej 3/5 głosów.
- uchwalenie ustawy o zmianie Konstytucji wymaga większości kwalifikowanej 2/3 głosów.
Powyższe przykłady dotyczyły Sejmu, większość kwalifikowana jest jednak stosowana także w Senacie oraz Zgromadzeniu Narodowym. Przykładowo, Zgromadzenie Narodowe większością kwalifikowaną 3/5 głosów może podjąć decyzję o uznaniu Prezydenta RP trwale niezdolnego do sprawowania swojej funkcji (art. 131 Konstytucji RP).