Samorząd terytorialny w Polsce - definicja, istota - WOS

Samorząd terytorialny w Polsce - definicja

Samorząd terytorialny jest formą organizacji lokalnych społeczności, które działają w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców, realizując zadania publiczne. Istotnym elementem samorządu terytorialnego jest jego wyposażenie w środki materialne, dzięki którym możliwe jest realizowanie przyznanych mu zadań.

Samorząd terytorialny w Polsce - istota

Istotą samorządu terytorialnego jest decentralizacja władzy, a tym samym zwiększenie jej skuteczności poprzez przybliżenie władzy do mieszkańców poszczególnych gmin (pozwala ona także na zabezpieczenie organom niższego stopnia pewnej niezależności i samodzielności wobec organów wyższego szczebla). Ważną zasadą działania samorządu terytorialnego jest tzw. zasada subsydiarności (inaczej pomocniczości), która polega na sprawowaniu władzy jak najbliżej obywateli – przekazywanie realizacji danego zadania wyższemu jednostce samorządowej wynika z przekroczenia możliwości jego wykonania przez jednostkę niższą.

Regulacje dotyczące samorządu terytorialnego zawarte są w rozdziale VII Konstytucji RP. Samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne, które nie są zastrzeżone w Konstytucji lub w ustawach dla innych władz publicznych.

W Polsce występuje trójstopniowy podział terytorialny (od 1999 r.), a tym samym – trzy szczeble samorządu – gminy, powiaty i województwa. Podstawową jednostką samorządu jest gmina – co oznacza, że wykonuje ona zadania samorządu, które nie są zastrzeżone dla innych jednostek samorządowych.

Kwestie związane z samorządem terytorialnym w Polsce regulują ustawy:

• Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (ustawa ta przywróciła samorząd terytorialny w Polsce)
• Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym
• Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa

Polecamy również:

  • Geneza samorządu terytorialnego w Polsce

    Idea samorządu terytorialnego, jako pewnego podziału kraju ułatwiającego zarządzanie nim jest bardzo stara, ponieważ była stosowana już w czasach starożytnych. Należy jednak podkreślić, iż obecny samorząd nie stanowi jej zwykłej kontynuacji, ponieważ doszło do rozszerzenia idei, a także włączenia w jej wykonywanie... Więcej »

  • Samorząd terytorialny w Polsce - historia

    Samorząd w Polsce funkcjonował już od średniowiecza, jednak w zasadniczy sposób różnił się od samorządności w nowoczesnym ujęciu. Najbardziej podstawową różnicą jest fakt, że władza samorządowa należała do bardzo wąskiej grupy osób – szlachty, która sprawowała władzę lokalną... Więcej »

  • Cechy samorządu terytorialnego

    Samorząd terytorialny posiada kilka istotnych cech, m.in.  jest wyodrębniony i powołany do wykonywania zadań administracji państwowej w granicach i zakresie określonym przez prawo – posiada osobowość prawną. Więcej »

  • Zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce

    Do najważniejszych zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce należy zasada pomocniczości oraz decentralizacji. Więcej »

  • Zadania samorządu terytorialnego w Polsce

    Zgodnie z Konstytucją RP samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne, które nie zostały zastrzeżone przez Konstytucję lub inne akty prawne dla organów innych władz publicznych (art. 163). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33