Polska należy do tej kategorii krajów, które z początkiem lad 90. musiały się zmierzyć z ogromnym wyzwaniem – transformacją z systemu centralnie planowanego w kierunku gospodarki wolnorynkowej. Był to proces długotrwały i trudny, którego sukces okupiony był wieloma problemami pracowników, zwolnieniami tysięcy ludzi i całkowitą przebudową gospodarczą kraju.
Polska może mówić o sukcesie, ponieważ obecnie mamy do czynienia z nieźle prosperującą gospodarką, którą udało się rozwinąć m.in. dzięki uczestnictwu kraju w Unii Europejskiej. Niestety nadal jednak zauważalne są problemy, które wymagają w kolejnych latach rozwiązania.
Bardzo istotnym problemem kraju jest kilkunastoprocentowe bezrobocie – zróżnicowane przestrzennie – które zachęca każdego roku tysiące młodych ludzi do poszukiwania lepszego życia w innych krajach europejskich. Problemem jest również niedostosowanie rynku pracy do rynku edukacyjnego, co każdego roku powoduje powstanie tysięcy sfrustrowanych absolwentów wyższych uczelni – a więc osób z wykształceniem, które w wartościowy sposób mogą wykorzystywać gdzieś indziej.
Znacznym problemem ekonomicznym Polski jest również wysokość zarobków, które w wielu wypadkach zwyczajnie nie