Na początku lat 90. Polska stanęła przed trudnym wyzwaniem transformacji swojej gospodarki z centralnie planowanej na efektywną gospodarkę rynkową. Nie obyło się to w sposób bezbolesny – restrukturyzacje i modernizacje polskiego przemysłu (szczególnie przemysłu ciężkiego, ale nie tylko), a także prywatyzacja doprowadziły do zwolnień tysięcy osób, które miały następnie trudności z poradzeniem sobie na nowym, nieznanym dotychczas rynku pracy.
Rozwój gospodarczy Polski na tle UE i świata
Z upływem lat sytuacja gospodarcza Polski stabilizowała się – obecnie gospodarka stopniowo się rozwija – w ostatniej dekadzie kilka procent rocznie (choć obecnie – tj. 2013 r. – tempo rozwoju jest nieco zahamowane przez echa kryzysu finansowego). Istotne jest to, że podczas kryzysu finansowego, jaki rozpoczął się w 2009 r. Polska gospodarka oparła się negatywnym efektom i rozwijała się szybciej nawet niż kraje tzw. starej Unii.
Najczęściej stosowanym miernikiem rozwoju gospodarczego jest produkt krajowy brutto, czyli całość wartości dóbr i usług, jakie zostały wyprodukowane przez społeczeństwo danego kraju na jego terenie. W przeliczeniu na mieszkańca, w Polsce PKB wynosi nieco ponad 20 tysięcy dolarów. Porównując tę wartość z najbogatszym krajem UE (i jednocześnie z jednym z najbogatszych państw świata - Luksemburgiem, jest to wartość stosunkowo niewielka (PKB na osobę w Luksemburgu wynosi bowiem prawie 8000 dolarów). Ogólnie rzecz biorąc, Polska pośród ponad 180 państw świata znajduje się w okolicach 50 miejsca pod względem PKB w przeliczeniu na osobę.
Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o strukturę gospodarczą kraju, to jeszcze odbiega ona w znaczący sposób od tej obserwowanej w krajach Europy Zachodniej. Kluczowym punktem jest tutaj dość duże zatrudnienie w rolnictwie (>10%) i mniejsza ilość osób zatrudnionych w usługach.
Rozwój gospodarczy kraju jest spowolniony poprzez znaczny poziom bezrobocia, który redukowany jest np. poprzez wyjazdy pracowników za granicę, co niestety w dłuższej perspektywie jest dla Polski zjawiskiem niekorzystnym.