Zjawisko kryzysu gospodarczego można opisać jako zjawisko ekonomiczne o okresowej powtarzalności, które spowodowane jest – zależnie od ujęcia – przez czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne (jako wewnętrzna cecha gospodarki kapitalistycznej jako takiej).
Kryzys gospodarczy w Polsce - objawy
Objawami kryzysu jest bankructwo wielu firm, co przekłada się na liczne zwolnienia, a tym samym wzrost bezrobocia. Kryzys jest oczywiście widoczny także na giełdach, spada liczba i wartość zawieranych transakcji, zmniejsza się PKB, wielkość produkcji, następuje wyraźne zwolnienie wzrostu gospodarczego itp. Warto zauważyć, że w związku z kryzysem wiele państw rozpoczyna działania ochronne własnych gospodarek, co może wpłynąć na ograniczenie handlu międzynarodowego.
Obecnie (2013 r.) trwający kryzys finansowy rozpoczął się w 2007 r. jako kryzys rynku finansowego. Za jedną z przyczyn kryzysu uznaje się pożyczki hipoteczne i niewypłacalność osób, które je zaciągnęły. Przyczyny kryzysu narastały latami i – zanim doszło do kryzysu – doprowadziły do bardzo dużych zysków wielu banków.
Kryzys rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych, jednak ze względu na zglobalizowanie gospodarki szybko przeniósł się także do wielu innych państw, a szczególnie odbił się na gospodarkach krajów europejskich (szczególnie tych z nich, które weszły do strefy euro).
Co ciekawe, kryzys początkowo ominął Polskę, o czym może świadczyć wzrost PKB w Polsce jeszcze 2009 r. W późniejszych latach ujemne efekty kryzysu stały się jednak widoczne także i w polskiej gospodarce, choć ich siła była znacznie mniejsza niż w przypadku wielu innych krajów Unii Europejskiej.