Konstytucja RP - najważniejsze informacje
Obecnie obowiązująca Konstytucja RP została uchwalona w dniu 2 kwietnia 1997 r. W związku na wagę Konstytucji jako aktu prawnego, została ona zatwierdzona przez obywateli RP w ogólnopolskim referendum (ponad 52% głosów było za), które odbyło się w dniu 25 maja 1997. Zapisy Konstytucji weszły w życie w dniu 17 października 1997 r.
Od momentu wejścia w życie Konstytucja była zmieniana dwa razy – w 2006 i 2009 r. Pierwsza zmiana dotyczyła możliwości wydania obywatela polskiego, w przypadku gdy jest on ścigany za przestępstwo uznawane w Polsce i poza jej granicami (jest to związane z tzw. Europejskim Nakazem Aresztowania). Nowelizacja ta zmieniała art. 55 Konstytucji RP.
Druga nowelizacja Konstytucji dotyczyła natomiast biernego prawa wyborczego - „3. Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.”. Druga nowelizacja zmieniała art. 99 Konstytucji RP.
Konstytucja RP - geneza
Warto wiedzieć, że prace nad tekstem konstytucji trwały już od roku 1989 r., co wynikało z konieczności wprowadzenia znaczących zmian ustroju kraju. Jednak w związku z bardzo dużym rozdrobnieniem politycznym, problemami z powołaniem, a także utrzymaniem kolejnych rządów itp., prace związane z przygotowaniem konstytucji ulegały opóźnieniu. W związku z tym w 1992 r. zdecydowano się uchwalić tzw. ustawę konstytucyjną z dnia 23 kwietnia 1992 (małą konstytucję), która aż do października 1997 r. stanowiła substytut najwyższego aktu prawnego Polski.