Konstytucja jest w każdym państwie aktem prawnym o szczególnym znaczeniu. W związku z tym realizuje ona zawsze pewien zestaw funkcji, rozumianych jako zespół skutków społecznych, jakie w danym społeczeństwie są wywoływane w wyniku istnienia konstytucji.
1. Funkcja prawna – konstytucja jest aktem prawnym o najwyższym znaczeniu, ponieważ określa ona najważniejsze zasady funkcjonowania państwa i jego poszczególnych organów. Jej zapisy określają jednocześnie zakres władzy państwowej, zapewniają jednostkom określone prawa i wolności itp.
2. Funkcja integracyjna – konstytucja określa różnego rodzaju formy uczestnictwa obywateli w życiu publicznym, a także wskazuje na możliwości jednostki kształtowania funkcjonowania państwa – dzięki temu buduje pewną więź obywateli z państwem, integruje, dostarcza mechanizmów pozwalających na rozładowywanie potencjalnych konfliktów społecznych.
3. Funkcja organizatorska – określenie zasad funkcjonowania państwa i jego wewnętrznej struktury.
4. Funkcja wychowawcza – konstytucja jest wynikiem pewnego systemu wartości wyznawanego w danym społeczeństwie – funkcja wychowawcza polega więc m.in. na jego stabilizacji i promocji.
5. Funkcja programowa – za pomocą tej funkcji konstytucja określa pewne kierunki rozwoju państwa i jego instytucji, a jednocześnie w pewien sposób zabezpiecza i utrwala dany układ gospodarczy, polityczny, społeczny.