Funkcje Konstytucji RP - WOS

Konstytucja jest w każdym państwie aktem prawnym o szczególnym znaczeniu. W związku z tym realizuje ona zawsze pewien zestaw funkcji, rozumianych jako zespół skutków społecznych, jakie w danym społeczeństwie są wywoływane w wyniku istnienia konstytucji.

1. Funkcja prawna – konstytucja jest aktem prawnym o najwyższym znaczeniu, ponieważ określa ona najważniejsze zasady funkcjonowania państwa i jego poszczególnych organów. Jej zapisy określają jednocześnie zakres władzy państwowej, zapewniają jednostkom określone prawa i wolności itp.

2. Funkcja integracyjna – konstytucja określa różnego rodzaju formy uczestnictwa obywateli w życiu publicznym, a także wskazuje na możliwości jednostki kształtowania funkcjonowania państwa – dzięki temu buduje pewną więź obywateli z państwem, integruje, dostarcza mechanizmów pozwalających na rozładowywanie potencjalnych konfliktów społecznych.

3. Funkcja organizatorska – określenie zasad funkcjonowania państwa i jego wewnętrznej struktury.

4. Funkcja wychowawcza – konstytucja jest wynikiem pewnego systemu wartości wyznawanego w danym społeczeństwie – funkcja wychowawcza polega więc m.in. na jego stabilizacji i promocji.

5. Funkcja programowa – za pomocą tej funkcji konstytucja określa pewne kierunki rozwoju państwa i jego instytucji, a jednocześnie w pewien sposób zabezpiecza i utrwala dany układ gospodarczy, polityczny, społeczny.

 

Polecamy również:

  • Polskie konstytucje - najważniejsze, chronologicznie, opis - WOS

    Pierwszą Polską Konstytucją była tzw. Konstytucja 3 maja przyjęta przez Sejm Czteroletni w 1791 r. Konstytucja ta była drugą konstytucją na świecie (po USA) i pierwszą w Europie. Obowiązywała ona tylko przez rok. Więcej »

  • Konstytucja RP (1997) - budowa, omówienie

    Treść Konstytucji (jak każdego aktu prawnego) jest uporządkowana w określony sposób, podzielona na pewne części (rozdziały), a także poszczególne przepisy – artykuły. Ten układ zapisów prawnych nazywa się systematyką konstytucji – w przypadku poszczególnych rozdziałów... Więcej »

  • Najważniejsze zasady Konstytucji RP (1997) - WOS

    W Konstytucji RP zawarto pewne normy prawne, które są zasadami naczelnymi – ich znaczenie związane jest z tym, że z norm tych wynikają inne zapisy konstytucyjne oraz określają cechy poszczególnych instytucji państwowych. Trzeba także dodać, że zasady te wyrażają podstawowe wartości... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35