Współczesne społeczeństwo polskie - WOS

Terminem “społeczeństwo” tradycyjnie określa się dużą zbiorowość, zamieszkującą określone terytorium, posiadającą wspólną kulturę i tożsamość, jak również sieć wzajemnych relacji społecznych. Liczba osób, jakie możemy okreslić mianem społeczeństwa polskiego, deklarująca narodowość polską i zamieszkującą teren Rzeczypospolitej Polskiej wynosi około 38,5 miliona.

Polacy zamieszkują również liczne diaspory rozsiane po całym świecie, z których najliczniejsze to Polonia w Chicago (USA) oraz Wielkiej Brytanii. Jak podają statystyki, w Polsce mieszka więcej kobiet niż mężczyzn.

Polskie społeczeństwo boryka się z wieloma problemami. Do największych zalicza się: bezrobocie, ubóstwo, przemoc oraz patologie społeczne. Ich przyczyny są różne. Bezrobocie spowodowane jest niestabilną sytuacją gospodarczą oraz niedostateczną ilością miejsc pracy. Powodem bezrobocia jest również coraz większa automatyzacja, a co za tym idzie: zastępowanie człowieka pracą maszyn. Coraz większym problemem jest bezrobocie wśród młodych i wykształconych ludzi, co ciągnie za sobą stały odpływ tej siły roboczej za granicę. Jest to jeden z trendów społecznych w naszym kraju ostatnich lat: emigracja w celach zarobkowych.

Innym ważnym problemem jest alkoholizm - szacuje się, że problemy z alkoholem ma już ponad 1 milion Polaków. Alkohol destrukcyjnie wpływa nie tylko na życie jednostki, ale również na jego najbliższe otoczenie: rodzinę i przyjaciół.

Jeśli chodzi o wyznaniowy obraz polskiego społeczeństwa, to największą wspólnotę tworzy Kościół katolicki. Statystyki wskazują, ze w obrządku rzymskokatolickim ochrzczonych zostało 87% Polaków (dane w roku 2011). Wśród innych religii wyznawanych w Polsce wylicza się prawosławie oraz protestantyzm (m.in. Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego). W Polsce istnieje również silny ruch Związku Wyznania Świadków Jehowy.

Polecamy również:

  • Społeczeństwo polskie po II wojnie światowej - historia, przemiany, problemy

    II wojna światowa oraz wprowadzenie w Polsce ustroju socjalistycznego, była wydarzeniami które odcisnęły piętno na każdej sferze życia ludzi – w kontekście całości społeczeństwa nasuwają się trzy refleksje - kwestia wojennego ubytku ludności, przesiedlenia i wprowadzenie ustroju socjalistycznego.  Więcej »

  • Charakterystyka społeczeństwa polskiego - WOS

    Dane statystyczne wskazują, że Polskę zamieszkuje obecnie (2014 r.) ponad 38 milionów mieszkańców. Jeśli chodzi o strukturę płci, to nieco ponad połowę społeczeństwa stanowią kobiety. Według danych na 107 kobiet przypada 100 mężczyzn. Mimo ostatnio obserwowanego niewielkiego wyżu demograficznego,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07