Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Społeczeństwo polskie po II wojnie światowej - historia, przemiany, problemy

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Społeczeństwo polskie po II wojnie światowej - przemiany

II wojna światowa oraz wprowadzenie w Polsce ustroju socjalistycznego, była wydarzeniami które odcisnęły piętno na każdej sferze życia ludzi – w kontekście całości społeczeństwa nasuwają się trzy refleksje:

1. Wojenny ubytek ogromnej ilości Polaków, z którym następnie była związana powojenna fala wyżu demograficznego. To uzupełnienie niedoboru mieszkańców kraju spowodowało tzw. falowanie liczby ludności kraju, które oddziałuje na prowadzoną politykę, jeszcze kilkadziesiąt po zakończeniu działań wojennych.

2. Konieczność przesiedleń milionów ludzi z dotychczasowych ziem Polski wschodniej, które po II wojnie światowej znalazła się w sferze bezpośrednich wpływów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Duża część przesiedleń następowała na poniemieckie obszary Warmii i Mazur na północy kraju oraz rozległe terytoria na zachodzie kraju, włączone do Polski po II wojny światowej.

3. Ustrój socjalistyczny, który szczególnie w pierwszym okresie swojego istnienia w Polsce (tj. do 1956 r.) wprowadził terror, jaki zaburzył zaufanie między ludźmi (mocno nadszarpnięte przez wojnę), a w kolejnych latach wyraźnie wpłynął na mentalność

Polecamy również:

  • Charakterystyka społeczeństwa polskiego - WOS

    Dane statystyczne wskazują, że Polskę zamieszkuje obecnie (2014 r.) ponad 38 milionów mieszkańców. Jeśli chodzi o strukturę płci, to nieco ponad połowę społeczeństwa stanowią kobiety. Według danych na 107 kobiet przypada 100 mężczyzn. Mimo ostatnio obserwowanego niewielkiego wyżu demograficznego,... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 1 =
Komentarze
ktoś • 2016-05-24 20:15:24
bardzo dobre na 3+
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');