Cechy tkanek roślinnych umożliwiające im pełnienie odpowiednich funkcji

Podaj funkcję każdej tkanki roślinnej oraz wskaż cechy umożliwiające pełnienie tych funkcji.

Tkanki twórcze:
Tkanki okrywające:
Tkanki miękiszowe:
Tkanki przewodzące:
Tkanki wzmacniające:

Szkoła Podstawowa Biologia

Odpowiedź eSzkola.pl

Avatar
Katarzyna Ekspert eSzkola.pl
15.04.2020 11:27

Tkanki twórcze: umożliwiają wzrost roślinom na długość i grubość, dzięki zdolności dzielenia się komórek z których są zbudowane.
Tkanki okrywające: chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, a także nadmierną utratą wody, dzięki temu, że zbudowane są ze ściśle przylegających do siebie komórek i tworzą zewnętrzną warstwę rośliny.
Tkanki miękiszowe: różnią się funkcją w zależności od dokładnego miejsca występowania, liściach i łodygach posiadają dużo chloroplastów umożliwiających przeprowadzanie fotosyntezy, w płatkach kwiatów mają barwniki nadające kolory, które przywabiają owady, w niektórych organach pełnią funkcje zapasowe i gromadzą substancje pokarmowe, a przede wszystkim wypełniają wolne przestrzenie pomiędzy innymi tkankami. 
Tkanki przewodzące: transportują różne substancje w obrębie rośliny, dzięki temu, że zbudowane są z długich komórek, które łączą się tworząc cienkie rurki biegnące wzdłuż korzeni i łodyg oraz rozgałęziające się w liście. 
Tkanki wzmacniające: chronią rośliny przed złamaniem, rozerwaniem czy zgnieceniem, dzięki temu, że są zbudowane z komórek o silnie zgrubiałych ścianach komórkowych.

Dzięki! 1
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 2 + 2 =
Wszystkie odpowiedzi (0)

Rozwiąż również:

  • Wiedza