W Konstytucji RP zawarto pewne normy prawne, które są zasadami naczelnymi – ich znaczenie związane jest z tym, że z norm tych wynikają inne zapisy konstytucyjne oraz określają cechy poszczególnych instytucji państwowych. Trzeba także dodać, że zasady te wyrażają podstawowe wartości konstytucyjne.
U podstaw zasad zawartych w Konstytucji RP leżą pewne decyzje polityczne podjęte w czasie tworzenia dokumentu prawnego o najwyższej randze w kraju. Dotyczą one m.in. określenia formy zorganizowania władzy państwowej. Warto zaznaczyć, że brak jest jednolitej definicji naczelnych zasad konstytucyjnych – w nauce o prawie konstytucyjnym przejawiają się bowiem także takie pojęcia jak: zasady ustroju, czy podstawowe zasady ustroju politycznego.
Zestaw naczelnych zasad konstytucji nie jest zamknięty – często jest bowiem tak, iż zasady te nie są wyrażone wprost, ale w pewien sposób odkrywane w orzecznictwie. Tematem, jakim zajmuje się nauka prawa dotyczy rozpoznania tych zasad, ustalaniu ich hierarchii a także dążeniu do ich precyzyjnego określenia.