Cechy samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny posiada kilka istotnych cech:

- jest wyodrębniony i powołany do wykonywania zadań administracji państwowej w granicach i zakresie określonym przez prawo – posiada osobowość prawną,

- posiada własną strukturę organizacyjną – jest ona ustalona przez prawo, ma charakter przedstawicielski, pozostaje pod kontrolą osób, które zadecydowały o jej wyborze,

- działa na podstawie i w ramach prawa,

- jest rodzajem administracji zdecentralizowanej, wyodrębnionej terytorialnie,

- samodzielność – pod względem prawnym, politycznym, gospodarczym i organizacyjnym, a także finansowym,

- stwarza warunki dla rozwoju inicjatyw społecznych ze względu na fakt, iż działa najbliżej obywateli,

- subsydiarność (inaczej pomocniczość) – poszczególne jednostki samorządu terytorialnego działają tam, gdzie jednostka niższego rzędu nie może sobie poradzić.

Polecamy również:

  • Geneza samorządu terytorialnego w Polsce

    Idea samorządu terytorialnego, jako pewnego podziału kraju ułatwiającego zarządzanie nim jest bardzo stara, ponieważ była stosowana już w czasach starożytnych. Należy jednak podkreślić, iż obecny samorząd nie stanowi jej zwykłej kontynuacji, ponieważ doszło do rozszerzenia idei, a także włączenia w jej wykonywanie... Więcej »

  • Samorząd terytorialny w Polsce - historia

    Samorząd w Polsce funkcjonował już od średniowiecza, jednak w zasadniczy sposób różnił się od samorządności w nowoczesnym ujęciu. Najbardziej podstawową różnicą jest fakt, że władza samorządowa należała do bardzo wąskiej grupy osób – szlachty, która sprawowała władzę lokalną... Więcej »

  • Zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce

    Do najważniejszych zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce należy zasada pomocniczości oraz decentralizacji. Więcej »

  • Zadania samorządu terytorialnego w Polsce

    Zgodnie z Konstytucją RP samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne, które nie zostały zastrzeżone przez Konstytucję lub inne akty prawne dla organów innych władz publicznych (art. 163). Więcej »

  • Rola samorządu terytorialnego w Polsce

    Podstawową funkcją samorządu terytorialnego jest decentralizacja władzy – przesunięcie jej bliżej obywateli dla jej sprawności z jednej strony, a z drugiej – dla lepszego odpowiadania na potrzeby ludzi. Bardzo istotną funkcją samorządu terytorialnego jest także zapewnianie właściwej alokacji finansowej... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
fajny przydatny tekst
• 2025-04-27 18:43:52
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41