Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Statystki, kierunki, przyczyny emigracji Polaków

W związku z unijną swobodą przemieszczania się i otwarciem granic, które umożliwiły pracę Polaków na obszarze całej UE, doszło do olbrzymich migracji Polaków – obserwuje się je już od roku 2004.

Najczęstszymi kierunkami wyjazdów były oczywiście rozwinięte kraje Europy Zachodniej (tzw. Starej Unii), które mogły zapewnić atrakcyjne miejsca pracy (ich atrakcyjność polegała przede wszystkim na wynagrodzeniu, szczególnie w przeliczeniu euro na złotówki). Warto w tym momencie podkreślić, że kwestie finansowe są najważniejszą przyczyną emigracji Polaków - kraje Europy Zachodniej zapewniają także wyższy poziom życia. 

Kierunki emigracji Polaków

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, można wskazać, iż największa liczba Polaków wyjechała do Wielkiej Brytanii. Wynika to z faktu znajomości języka angielskiego – jego dostępności, a także obecności w programach szkolnych. Warto także podkreślić, że Wielka Brytania i Irlandia (gdzie również emigrowało bardzo wielu Polaków) były jednymi z krajów, które najwcześniej otwarły przed Polską swoje rynki pracy – już w 2004 r.

Ważnym kierunkiem emigracji Polaków były również Niemcy (otwarcie granic dopiero w 2011 r.), a także Holandia i Włochy. Nieco mniejsze znaczenie mają: Norwegia (poza UE), Francja, Belgia, Szwecja i Hiszpania.

 

Zobacz również

 • Pozytywne i negatywne skutki emigracji zarobkowej Polaków

  W związku z otwarciem rynku pracy krajów Europy Zachodniej dla Polaków (ostatnimi państwami, które to zrobiły – w 2011 r. – były Niemcy, Austria i Szwajcaria) bardzo wielu Polaków wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy, wyższego zarobku. Wyjazdy tysięcy Polaków spowodowały zró...

  Więcej

Losowe zadania

 • Oblicz stężenie fruktopiranozy znając ilość cząsteczek w roztworze

  W roztworze wodnym fruktozy, na 1 mol cząsteczek cukru przypada 9,03×1024 cząsteczek wody. Oblicz stężenie procentowe tego roztworu w % wagowo-wagowych podając wynik z dokładnością do liczby całkowitej. Przyjmij w obliczeniach następujące wartości mas atomowych: MO = 16u, MH = 1u, MC = 12u. Poniżej przedstawiono wzór struk...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Asymilacja azotu atmosferycznego

  Powietrze jest największym rezerwuarem azotu w przyrodzie. Jednak azot w formie pierwiastka jest niedostępny dla większości organizmów w tym dla roślin. Podaj jaka grupa organizmów ma zdolność asymilacji azotu z atmosfery i dostarcza go roślinom.

  0 Odpowiedz Więcej
 • DNA a RNA

  Uzupełnij tabelką dotyczącą różnic DNA i RNA Cecha różnicująca  DNA     RNA     Kształt cząsteczki     Liczba nici     Cukier     Zasada azotowa     Występowanie w komórce    

  0 Odpowiedz Więcej
 • W oparciu o układ okresowy, oceń prawdziwość stwierdzeń

  Przestudiuj położenie wapnia i strontu w układzie okresowym pierwiastków i zastanów się nad jego wpływem na właściwości pierwiastków, a następnie oceń prawdziwość stwierdzeń: 1. Wapń jest silniejszym reduktorem od strontu 2. Reaktywność wapnia jest mniejsza od reaktywności strontu 3. Atom Ca cechuje się wi...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zapisz równanie reakcji otrzymywania propanianu etylu

  Propanian etylu powstaje w wyniku reakcji kwasu propanowego z odpowiednim alkoholem w obecności kwasu siarkowego(VI) jako katalizatora. Napisz równanie tej reakcji używając wzorów półstrukturalnych uwzględniając warunki reakcji.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 5 =
mamiona
2017-01-19 23:31:18
pozytywnym skutkiem takiej "rozpierduchy"oczywiście dla jej twórców to dziękczynne posadki w urzędach U.E.widać warto było:)
mamiona
2017-01-19 23:26:36
gdyby władze w Polsce nie "upuściły wentylem"młodych za granicę oczywiście dogadawszy się ze swoimi partnerami w tym unijnym interesie migracji, to szczęśliwcy.emigrujący za pracą zacisnęli by swoje bezrobotne dłonie na szyi cwaniaków "dobroczyńców" i twórców tzw wolności i demokracji !Bo w Ojczyźnie stworzyli miejsca i posadki wyłącznie sobie,wcześniej rozkradając kraj bądź likwidując miejsca pracy ku uciesze unijnych mocodawców.
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28