Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pozytywne i negatywne skutki emigracji zarobkowej Polaków

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W związku z otwarciem rynku pracy krajów Europy Zachodniej dla Polaków (ostatnimi państwami, które to zrobiły – w 2011 r. – były Niemcy, Austria i Szwajcaria) bardzo wielu Polaków wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy, wyższego zarobku. Wyjazdy tysięcy Polaków spowodowały zróżnicowane skutki – zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Do pozytywnych skutków emigracji zarobkowej Polaków należy zaliczyć:

- zdobycie doświadczenia, naukę języka, uzyskanie kapitału – które okazują się ważnym punktem startu po powrocie do kraju,

- poprawę sytuacji materialnej części Polaków, zarówno tych, którzy wrócili do kraju, jak i tych, którzy zdecydowali się zostać za granicą,

- zwiększenie liczby pracowników w krajach europejskich, którzy mogą realizować prace za nieco niższe wynagrodzenie (jest to niewątpliwie zaleta z perspektywy krajów przyjmujących migrantów).

Jeśli chodzi o negatywne skutki to można wymienić:

- problemy i konflikty kulturowe pojawiające się w środowiskach migrantów, także rozwój niechęci rodowitych mieszkańców krajów Europy Zachodniej wobec przyjezdnych, w tym Polaków,

- wyjazd z Polski tysięcy osób – potencjalnych pracowników i specjalistów, którzy mogliby budować polską gospodarkę,

- problemy społeczne, związane m.in. z zaburzeniem funkcjonowania rodziny, zjawiskiem eurosieroctwa,

- zwiększenie narażenia migrantów na różnego rodzaju deprawacje, także związane z przestępczością i alkoholizmem (co wynika np. z braku sukcesu w znalezieniu zatrudnienia, braku wsparcia społecznego) itp. 

Polecamy również:

 • Migracje w Polsce - statystyki, przyczyny

  Migracje to zjawisko zmiany pobytu ludzi – przyczyny przemieszczania się ludności mogą być bardzo zróżnicowane, można je jednak najczęściej wpisać do jednej z kategorii – czynników ekonomicznych, politycznych i społecznych. Jeśli chodzi o migracje w Polsce (w jej granicach, z... Więcej »

 • Emigracja - definicja, rodzaje

  Pojęcie emigracji pochodzi od łacińskiego słowa emmigratio, czyli wychodźstwo. Oznacza ono wyjazd z kraju dotychczasowego zamieszkania do innego kraju. Osobę wyjeżdżającą nazywa się emigrantem. Więcej »

 • Imigracja - definicja

  Pojęcie imigracja pochodzi od łacińskiego immigro, tzn. osiedlam się. Oznacza ono przyjazd pojedynczego człowieka (lub większej grupy ludzi) i osiedlenie się w obcym kraju. Warto wiedzieć, że osoba przyjezdna nazywana jest pojęciem imigrant. Więcej »

 • Migracja - definicja, rodzaje

  Zjawisko migracji oznacza zmianę miejsca pobytu (człowieka, ale w ujęciu biologicznym może np. dotyczyć różnych gatunków roślin i zwierząt). Wielkość migracji mierzy się za pomocą tzw. salda migracji, tj. różnicy między napływem ludności, a jej odpływem z danego obszaru w danym czasie. Więcej »

Komentarze (3)
4 + 3 =
Komentarze
Puszysty królik • 2016-04-21 08:03:52
Niekoniecznie pomocne
banalnypawel2 • 2016-04-14 13:54:36
Ekstra
Ekrylka • 2016-01-04 17:19:23
Dzienks :-))
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');