Bezrobocie jest jednym z największych problemów polskiej gospodarki, ponieważ cały czas utrzymuje się ono na kilkunastoprocentowym poziomie (spadek poniżej 10% obserwowany był w ostatnich dwóch dekadach tylko w roku 2008 r.). Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w II kwartale 2013 r. wynosiła 13,2%.
Bezrobocie w Polsce jest bardzo zróżnicowane terytorialnie – w niektórych regionach kraju przekracza ono 30% (np. powiat radomski), gdy jednocześnie w pewnych miastach (np. Warszawa, Poznań, Kraków) stopa bezrobocia wynosi zaledwie kilka procent.
Bezrobocie w Polsce - województwa
Zjawisko bezrobocia jest najbardziej rozpowszechnione w województwie warmińsko-mazurskim oraz województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Najniższe bezrobocie jest natomiast obserwowane w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, śląskim oraz małopolskim.
Utrzymywanie się stosunkowo wysokich wskaźników bezrobocia w Polsce można tłumaczyć przemianami gospodarczymi, jakie zaszły w kraju w latach 90. i krótko po roku 2000 (najwyższa stopa bezrobocia w Polsce była w 2002 r. – przekroczyła wówczas 20%). Doszło wówczas do zamknięcia bardzo wielu zakładów przemysłowych (fabryk, ale także kopalń, hut), które w niektórych przypadkach stanowiły jedyne źródło pracy dla mieszkańców danej miejscowości. Nie wszystkie miejscowości poradziły sobie z upadkiem przemysłu i do dzisiaj możemy tam obserwować wysokie bezrobocie, a często także wiele innych negatywnych zjawisk.