Pod pojęciem bezrobocia rejestrowanego, zgodnie z definicją prezentowaną przez Główny Urząd Statystyczny, kryją się osoby, które nie są zatrudnione i nie wykonują innej pracy zarobkowej, jednocześnie zdolne do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin (gotowość do ½ etatu dotyczy osób niepełnosprawnych). Bezrobotny zarejestrowany nie uczęszcza do szkoły, jest w wieku od 18 do 60 r. życia (kobiety) lub 65 r. życia (w przypadku mężczyzn), nie ma emerytury ani renty, nie jest posiadaczem nieruchomości rolnej (powyżej 2 ha), a także nie prowadzi firmy.
Ilość bezrobotnych rejestrowanych jest wykorzystywana do pomiaru stopy bezrobocia (liczy się ją poprzez stosunek liczby bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo). Warto jednak podkreślić, że wykorzystywanie bezrobocia rejestrowanego jako danej do pomiaru stopy nie oddaje w pełni rzeczywistego poziomu bezrobocia w danym kraju, ponieważ uzyskane wyniki nieco go zaniżają (wynika to m.in. z tego, że nie wszystkie osoby bezrobotne rejestrują to w odpowiednim urzędzie).
W Polsce w 2013 r. (zgodnie z danymi GUS) liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła ponad 2 miliony osób, czyli ok 13% społeczeństwa.