Przyczyny bezrobocia w Polsce - WOS

Od przemian gospodarczo-polityczno-społecznych związanych m.in. ze zmianą gospodarki centralnie planowanej w gospodarkę wolnorynkową, jakie zaszły w Polsce na przełomie lat 80. i 90. można obserwować wyraźny wzrost stopy bezrobocia (szczególnie wobec jego oficjalnego braku w czasach Polski Rzeczpospolitej Ludowej), która osiągnęła maksimum (ponad 20%) w latach 2002-2003. Obecnie (2013 r.) stopa bezrobocia uległa pewnej stabilizacji (zwiększył ją nieco kryzys finansowy) na poziomie kilkunastu procent.

Przyczyny bezrobocia w Polsce są bardzo zróżnicowane, w większości jednak nawiązują do wspomnianych przemian gospodarczych i społecznych (także mentalnościowych), które nastąpiły po zmianie systemu – doszło wówczas m.in. do zamknięcia bardzo wielu zakładów przemysłowych, ich restrukturyzacji, redukcji zatrudnienia, przejęcia znacznej ilości wielkich pracodawców przez prywatnych przedsiębiorców, którzy doprowadzili do likwidacji nadwyżki pracujących. Upadek przemysłu ciężkiego – wieku kopalni, hut, fabryk itp. – spowodował sytuację, w której w pewnych regionach kraju przybyło kilkadziesiąt tysięcy osób bezrobotnych (np. niektóre miasta Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, miasto Wałbrzych i okolice), którzy nie umieli się znaleźć na rynku pracy w systemie, jakiego wcześniej nie znali, tj. systemie wolnego rynku i wolnej konkurencji.

Istotną przyczyną bezrobocia w Polsce jest również znaczne niedopasowanie oferty rynku edukacyjnego do potrzeb rynku pracy. Jest to związane z „produkcją” tysięcy absolwentów wyższych uczelni, których studia (przy jednoczesnym braku doświadczenia zawodowego) nie przekładają się na znalezienie odpowiedniej pracy. Warto podkreślić, że jednocześnie w Polsce jest duża podaż miejsc pracy, na które trudno znaleźć dobrych pracowników (m.in. w związku z ich wyjazdem za granicę w poszukiwaniu wyższego wynagrodzenia i wyższej jakości życia).

Do przyczyn bezrobocia w Polsce należy również brak dopasowania terytorialnego miejsc pracy i miejsc zamieszkania siły roboczej. Likwidacja tego czynnika jest związana z koniecznością migracji w poszukiwaniu pracy, a przez to – wyludnianiu się obszarów o mniejszych perspektywach (co napędza dalsze negatywne zjawiska, w tym także dalszy spadek miejsc pracy).

Polecamy również:

  • Stopa bezrobocia w Polsce - ile wynosi?

    Pojęcie stopy bezrobocia jest wielkością statystyczną, która przedstawia wielkość bezrobocia w danym państwie. Oblicza się ją jako stosunek liczby osób pozostających bez pracy do liczby ludności aktywnej ekonomicznie (ogółu siły roboczej lub też osób w tzw. wieku produkcyjnym między 16 a... Więcej »

  • Sposoby przeciwdziałania bezrobociu

    W związku z niekorzystnymi (z perspektywy kraju, węższej społeczności i rodziny) skutkami zjawiska bezrobocia, bardzo ważne jest podejmowanie działań prewencyjnych. Więcej »

  • Pomoc dla bezrobotnych

    Osoby pozostające bez pracy (bezrobotni) są narażone na problemy ekonomiczne, społeczne, a nawet pewne trudności psychiczne związane ze spadkiem motywacji, poczucia własnej wartości i przydatności społecznej. W związku z tym wskazane jest udzielenie im kompleksowej pomocy, która nie tylko ułatwi im... Więcej »

  • Bezrobocie rejestrowane - definicja, w Polsce

    Pod pojęciem bezrobocia rejestrowanego, zgodnie z definicją prezentowaną przez Główny Urząd Statystyczny, kryją się osoby, które nie są zatrudnione i nie wykonują innej pracy zarobkowej, jednocześnie zdolne do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin (gotowość do ½ etatu dotyczy... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 5 =
Klaraina
2020-01-30 17:53:14
Straszna ta strona i opis
Ostatnio komentowane
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07