Stopa bezrobocia w Polsce - ile wynosi?

Pojęcie stopy bezrobocia jest wielkością statystyczną, która przedstawia wielkość bezrobocia w danym państwie. Oblicza się ją jako stosunek liczby osób pozostających bez pracy do liczby ludności aktywnej ekonomicznie (ogółu siły roboczej lub też osób w tzw. wieku produkcyjnym między 16 a 65 rokiem życia). Dane na temat liczby osób pozostających bez pracy to inaczej dane o osobach bezrobotnych zarejestrowanych (rejestracji dokonuje się w urzędzie pracy, jako element poszukiwania pracy).

Dane wykorzystywane przy liczeniu stopy bezrobocia nie odzwierciedlają prawdziwego obrazu zjawiska w danym kraju, są jedynymi dobrze dostępnymi danymi.

Przed rokiem 1989 r. trudno mówić o wartościach stopy bezrobocia, ponieważ oficjalnie mówiło się o tym, że w systemie centralnie planowanym bezrobocie nie istnieje. Od 1990 ujawnił się jednak jego poziom, który następnie wzrastał, osiągając ponad 20 procent w 2003 i 2004 r. Obecnie bezrobocie wynosi kilkanaście procent – w listopadzie 2013 r. wynosiło ono 13,2% (dane GUS).

Warto wiedzieć, że stopa bezrobocia w Polsce jest silnie zróżnicowana terytorialnie – są miejsca, gdzie wynosi ona zaledwie kilka procent (duże polskie miasta), są jednak i takie, gdzie stopa bezrobocia sięga kilkudziesięciu procent, co prowadzi do nasilenia wielu niekorzystnych społecznie zjawisk, w tym patologii społecznych.

Polecamy również:

  • Przyczyny bezrobocia w Polsce - WOS

    Od przemian gospodarczo-polityczno-społecznych związanych m.in. ze zmianą gospodarki centralnie planowanej w gospodarkę wolnorynkową, jakie zaszły w Polsce na przełomie lat 80. i 90. można obserwować wyraźny wzrost stopy bezrobocia (szczególnie wobec jego oficjalnego braku w czasach Polski Rzeczpospolitej... Więcej »

  • Sposoby przeciwdziałania bezrobociu

    W związku z niekorzystnymi (z perspektywy kraju, węższej społeczności i rodziny) skutkami zjawiska bezrobocia, bardzo ważne jest podejmowanie działań prewencyjnych. Więcej »

  • Pomoc dla bezrobotnych

    Osoby pozostające bez pracy (bezrobotni) są narażone na problemy ekonomiczne, społeczne, a nawet pewne trudności psychiczne związane ze spadkiem motywacji, poczucia własnej wartości i przydatności społecznej. W związku z tym wskazane jest udzielenie im kompleksowej pomocy, która nie tylko ułatwi im... Więcej »

  • Bezrobocie rejestrowane - definicja, w Polsce

    Pod pojęciem bezrobocia rejestrowanego, zgodnie z definicją prezentowaną przez Główny Urząd Statystyczny, kryją się osoby, które nie są zatrudnione i nie wykonują innej pracy zarobkowej, jednocześnie zdolne do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin (gotowość do ½ etatu dotyczy... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07