Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Patologie społeczne - definicja, w Polsce

Pojęciem patologii społecznej określamy różnego rodzaju zachowania, które w wyraźny sposób odbiegają od przyjętych w danym społeczeństwie norm i wartości uznanych za właściwe. Do patologii społecznych zaliczamy m.in. alkoholizm, narkomanię, przestępczość, różnego rodzaju dewiacje seksualne, także przemoc domowa.

Patologie społeczne – ich źródła, przejawy i sposoby ich niwelowania – były badane i analizowane przez wielu badaczy, którzy wskazywali na wiele zróżnicowanych teorii przyczyn powstawania patologii społecznych. Ogólnie można powiedzieć, że patologie te powstają w wyniku niedostosowania społecznego jednostki i poszukiwaniem przez nią sposobów radzenia sobie z rzeczywistością, otaczającym ją światem, problemami, poszukiwaniem akceptacji społecznej.

Koniecznie należy podkreślić, że patologie społeczne oddziałują zarówno na jednostkę, jak i na grupę społeczną, najczęściej najbliższe otoczenie.
Przeciwdziałanie patologiom społecznym jest procesem bardzo długotrwałym, często mało efektywnym i – koniecznie – wymagającym współpracy bardzo wielu instytucji. Żeby całkowicie zlikwidować patologie społeczne konieczna jest likwidacja ich źródeł, jest to jednak właściwie niemożliwe do zrealizowania, ponieważ nie da się szybko usunąć nierówności społecznych, bezrobocia itp.

Zobacz również

 • Patologie społeczne - przyczyny, skutki

  Z związku z wieloma negatywnymi konsekwencjami patologii społecznych, badacze od wielu lat starali się znaleźć ich przyczyny – znajomość czynników sprzyjających patologiom może pomóc w ich ograniczaniu i niwelowaniu.

  Więcej
 • Sposoby zwalczania patologii społecznych - charakterystyka, w Polsce - WOS

  Patologie społeczne mają swoje źródła w dysfunkcyjnych rodzinach, sytuacji społeczno-ekonomicznej jednostki, jej najbliższym otoczeniu, doświadczeniu itp. W związku z tym bardzo trudno mówić o skutecznych sposobach zwalczania patologii społecznych, a jeszcze lepiej – o ich przeciwdziałaniu.

  Więcej
 • Rodzaje patologii społecznych

  Patologie społeczne możemy podzielić na patologie o wymiarze jednostkowym i grupowym. Te pierwsze najsilniej uderzają w osobą nią dotkniętą, skutki jednak są zagrożeniem dla szerszej grupy. W przypadku patologii społecznych o charakterze grupowym skutki mają szerszą skalę.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
dzk
okokkokoook • 2020-05-28 16:55:59
proste
Kuba • 2020-05-28 09:59:41
OMG
Matriks • 2020-05-28 08:44:21
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25