Platforma Obywatelska - program (cele), członkowie, historia

Platforma Obywatelska została założona w dniu 24 stycznia 2001 r., choć jako partia rozpoczęła funkcjonowanie rok później – w marcu 2012 r. Założycielami partii byli: Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński (oboje z Akcji Wyborczej Solidarność) oraz Donald Tusk z Unii Wolności – ten ostatni został liderem partii, a obecnie (2013 r.) – w związku z wygraną PO w ostatnich wyborach parlamentarnych – pełni funkcję Prezesa Rady Ministrów RP.

Partia jest dość zróżnicowana ideologicznie, choć ogólnie można opisać ją jako ugrupowanie centrowe, konserwatywno-liberalne z pewnymi elementami chrześcijańskiej demokracji. 

Platforma Obywatelska - historia

Od samego początku Platforma Obywatelska brała aktywny udział w życiu politycznym kraju, startując w wyborach parlamentarnych 2001 r. – zdobyła wówczas ponad 12% głosów poparcia i weszła do Sejmu jako jedna z partii opozycyjnych SLD-UP.

Przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi Platforma Obywatelska planowała porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, które sprawdziło się w trakcie wyborów samorządów z roku 2001. Jednakże ostatecznie – po wyborach z 2005 r. – Platforma nie zdecydowała się na współpracę z PiSem, który zwyciężył zarówno w wyborach do Sejmu i Senatu, jak i w wyborach na Prezydenta RP (z Donaldem Tuskiem zwyciężył w drugiej turze Lech Kaczyński większością 54%).

W trakcie rządów PiS, PO była główną partią opozycyjną, co trwało do przedterminowych wyborów parlamentarnych w 2007 r. W ich trakcie Platforma uzyskała poparcie wystarczające na utworzenie wspólnego rządu z Polskim Stronnictwem Ludowym. Donald Tusk został wówczas Prezesem Rady Ministrów. Sytuacja powtórzyła się w trakcie kolejnych wyborów, tj. w 2011 r.

W 2010 r. podczas przedterminowych wyborów prezydenckich spowodowanych śmiercią Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej w dniu 10 kwietnia 2010 r., kandydatem Platformy do fotela prezydenckiego był Bronisław Komorowski (ówczesny Marszałek Sejmu). Jego kontrkandydatem był Jarosław Kaczyński z PiS, brat zmarłego Prezydenta. W drugiej turze wyborów zwyciężył Bronisław Komorowski uzyskując 53% głosów.

Warto zaznaczyć, że na PO głosują przede wszystkim mieszkańcy zachodniej i północnej części kraju, a także mieszkańcy dużych miast. 

Platforma Obywatelska - program

W kwestiach ustrojowych Platforma Obywatelska postuluje zwiększenie roli samorządów, przy jednoczesnym osłabieniu władzy Prezydenta, a także zmniejszenie liczebności obu izb parlamentu.

Jeśli chodzi o sferę gospodarczą, to partia cechuje się umiarkowanym liberalizmem, dąży do poprawy warunków funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw, rozwoju innowacyjności gospodarki.

Jedną z ważniejszych zmian w prawie, do jakich doszło podczas rządów Platformy Obywatelskiej było podwyższenie wieku emerytalnego do 67 roku życia. Dużo kontrowersji powodują także działania partii związane z reformą systemu emerytalnego i tzw. Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.

W polityce zagranicznej PO opowiada się za dynamiczną współpracą z państwami Unii i Stanami Zjednoczonymi, przy jednoczesnej budowie pozytywnych relacji z Rosją (w przeciwieństwie do PiS, które opowiada się za usztywnieniem polityki wschodniej). 

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Elo
2020-04-08 14:38:50
Bardzo mi pomogło,
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43