Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) jest partią, która powstała w dniu 5 maja 1990 r. Od tego czasu, mimo zmiany lidera Partii, ugrupowanie cały czas jest aktywnym aktorem na scenie politycznej – utrzymuje miejsce w Sejmie i Senacie (ich liczba się jednak zmienia), okresowo uczestniczy także w sprawowaniu władzy. Długoletnim prezesem ugrupowania był Waldemar Pawlak (o znaczeniu partii świadczy fakt, iż dwa razy pełnił on funkcję Prezesa Rady Ministrów). Innymi prezesami PSL byli: Janusz Piechociński (2013 r.), Roman Bartoszcze, Jarosław Kalinowski, Janusz Wojciechowski.
Polskie Stronnictwo Ludowe - historia
Interesujące są korzenie partii, która nawiązuje w nazwie i tradycji do ruchów ludowych 2. połowy XIX wieku i lat późniejszych – w związku z tym, a także w wyniku głoszonych haseł (m.in. wzrostu interwencjonizmu państwa w rolnictwie), partia uzyskuje największe poparcie na obszarach wiejskich.
Pod względem deklarowanej ideologii politycznej PSL jest partią centrową, agrarystyczną, z elementami chrześcijańskiej demokracji.
Obecnie (2013 r.) PSL posiada 33 posłów w Sejmie, 2 senatorów, a także 4 posłów do Parlamentu Europejskiego. PSL uczestniczy także w rządzie RP tworząc koalicję z partią rządzącą – Platformą Obywatelską.
Warto wiedzieć, że symbolem partii jest czterolistna koniczyna.
Polskie Stronnictwo Ludowe - członkowie
PSL ze względu na liczbę członków jest największym ugrupowaniem politycznym w kraju. Jeśli chodzi o organy partii, wyróżnia się Kongres PSL, a także Radę Naczelną i Naczelny Komitet Wykonawczy. PSL posiada także bardzo rozbudowane struktury działające w terenie.
Polskie Stronnictwo Ludowe - program
Charakterystyczną cechą programu partii jest przywiązywanie dużej wagi do rolnictwa (w tym postulat wzrostu interwencjonizmu państwa w tej sferze gospodarki), nacisk na dalszą decentralizację państwa, wprowadzenie izby samorządowej w miejsce jednej z izb parlamentu.
Jeśli chodzi o kwestie społeczne, to PSL stoi na konwserwatywnym stanowisku opowiadając się przeciwko eutanazji, aborcji, legalizacji narkotyków itp.