Akcja Wyborcza Solidarność i jej program

Akcja Wyborcza Solidarność (AWS) to ugrupowanie polityczne o charakterze koalicyjnym, które istniało w latach 1996-2001. Liderem AWS był Marian Krzaklewski.

Pod względem deklarowanej ideologii politycznej, AWS można określić jako ugrupowanie centroprawicowe, chrześcijańsko-konserwatywne.

Podstawowym celem działania AWS było pogodzenie i integracja ugrupowań, które miały korzenie solidarnościowe – a tym samym utworzenie silnej opozycji względem koalicji SLD-PSL.

Charakterystyczną cechą AWS-u było zgrupowanie różnych stronnictw, m.in. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów, Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność, Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, Stronnictwa Chrześcijańsko-Narodowego (skład AWS w grudniu 2000 r.).

Sukcesem AWS było zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w wyborach 1997 r. – AWS zdobyło wówczas 201 mandatów w Sejmie i 51 w Senacie. Doszło wówczas do utworzenia koalicyjnego rządu z Unią Wolności – premierem został Jerzy Buzek.

Głównym problemem działania AWS był brak wewnętrznej spoistości, stąd też od początku ugrupowanie było szargane wieloma konfliktami wewnętrznymi osłabiając sprawność działania zarówno samej partii, jak i rządu.

Po roku 2000 – wyborach prezydenckich, w których kandydat AWS Andrzej Olechowski zyskał tylko ok. 15,5% głosów – rozpoczął się proces dekompozycji partii. W jego wyniku powstały nowe ugrupowania – w tym Platforma Obywatelska, a także Prawo i Sprawiedliwość. 

Polecamy również:

 • Unia Wolności - program, działalność, członkowie

  Unia Wolności była partią działającą w latach 1994-2005. Charakter partii można opisać jako chrześcijańską demokrację, ugrupowanie centrowe z liberalnym podejściem do gospodarki. Liderem partii był początkowo Tadeusz Mazowiecki, a następnie – Leszek Balcerowicz, Bronisław Geremek, a na końcu – Władysław... Więcej »

 • Porozumienie Centrum - program polityczny, członkowie

  Porozumienie Centrum było partią działającą w latach 1990-2002 (moment jej wyrejestrowania). Liderami partii byli kolejno: Jarosław Kaczyński, Krzysztof Tchórzewski, Antoni Tokarczuk oraz Adam Lipiński. Więcej »

 • Socjaldemokracja Polska - program, członkowie, historia

  Socjaldemokracja Polska to partia powstała w 2004 r. na skutek rozłamu w Sojuszu Lewicy Demokratycznej – liderem partii początkowo był Marek Borowski, po jego rezygnacji Bartosz Dominiak, a obecnie jest nim Wojciech Filemonowicz. Więcej »

 • Liga Polskich Rodzin - program polityczny, członkowie, historia

  Liga Polskich Rodzin (LPR) to partia o charakterze prawicowym, powstała w kwietniu 2001 r. Długoletnim przywódcą partii był Roman Giertych, a obecnie jest nim Witold Bałażak. Więcej »

 • Samoobrona - partia, program, cele

  Samoobrona Rzeczpospolitej Polski to bardzo ciekawy przykład partii o charakterze populistycznym, która w okresie 20 letniej działalności osiągnęła dość znaczne sukcesy na polskiej scenie politycznej. Partia działała od 1992 r. do jej rozwiązania w 2012 – Samoobrona RP została wchłonięta przez partię... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43