Socjaldemokracja Polska to partia powstała w 2004 r. na skutek rozłamu w Sojuszu Lewicy Demokratycznej – liderem partii początkowo był Marek Borowski, po jego rezygnacji Bartosz Dominiak, po nim - Wojciech Filemonowicz.
Socjaldemokracja Polska jest zwolennikiem ustroju socjaldemokratycznego oraz państwa opiekuńczego, dlatego też zaliczana jest do kategorii partii centrolewicowych.
Socjaldemokracja Polska - historia
Od momentu swojego powstania SdPL startowała w wyborach – w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. partia uzyskała poparcie ponad 5%, natomiast odniosła porażkę w wyborach parlamentarnych z września 2005 r. nie przekraczając progu wyborczego (poparcie wynosiło niecałe 4%).
Marek Borowski – lider SdPL kandydował na stanowisko Prezydenta RP w wyborach prezydenckich z 2005 r. – uzyskał on dość znaczne poparcie (ponad 10%).
Wybory 2006 r. zmusiły SdPL do działań, które zwiększą szansę na sukces, dlatego wraz z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Partią Demokratyczną – demokraci.pl SdPL weszła do koalicji (Lewica i Demokraci). Koalicja ta startowała także wspólnie wyborach parlamentarnych w 2007 r., dzięki czemu SdPL zdobyła 10 mandatów w Sejmie.
W kolejnych latach można obserwować wyraźny spadek znaczenia partii – jej członkowie przechodzili do innych partii – PO, SLD, także do Ruchu Palikota.
Socjaldemokracja Polska - program
Socjaldemokracja Polska jest partią o silnie liberalnych poglądach w sferze społecznej - postuluje złagodzenie prawa aborcyjnego, wprowadzenie związków partnerskich, laicyzacji państwa.
Partia przeciwna jest szeroko pojętej lustracji.
W kwestiach ustrojowych ważnym postulatem Socjaldemokracji Polskiej jest rozwiązanie Senatu.