Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Unia Wolności - program, działalność, członkowie

Ostatnio komentowane
Mieczysław to nie 16 letni chłopiec -"Miał lat szesnaście(...) ,kiedy cera jego zaczę...
Paweł • 2020-02-20 22:06:27
Kongres Wiedenski (rok 1815!), to raczej zatwierdzenie rozbiorow Polski, nie zas przywroc...
zofia • 2020-02-20 19:59:40
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Unia Wolności była partią działającą w latach 1994-2005. Charakter partii można opisać jako chrześcijańską demokrację, ugrupowanie centrowe z liberalnym podejściem do gospodarki. Liderem partii był początkowo Tadeusz Mazowiecki, a następnie – Leszek Balcerowicz, Bronisław Geremek, a na końcu – Władysław Frasyniuk.

Unia Wolności - działalność

Unia Wolności powstała z połączenia dwóch partii – Kongresu Liberalno-Demokratycznego oraz Unii Demokratycznej. Zbliżenie obu ugrupowań wynikało z ich opozycyjnego stanowiska względem zwycięzcy wyborów parlamentarnych 1993 r. – Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W pierwszych wyborach działania partii – w 1997 r. Unia Wolności zdobyła 13,37% mandatów i uzyskując tym samym 60 mandatów w Sejmie. Wraz z Akcją Wyborczą Solidarność udało jej się wówczas utworzyć rząd, w którym premierem została Jerzy Buzek.

W kolejnych wyborach – 2001 r. Unia Wolności zdobyła zaledwie 3,1% głosów, a nie przekroczywszy 5% progu wyborczego – nie weszła do Sejmu.

Partia Unia Wolności w 2005 r. została przekształcona w Partię Demokratyczną – demokraci.pl . Obecnie (2013 r.) partia ta nie posiada reprezentantów ani w polskim parlamencie, ani w Parlamencie Europejskim.

Warto

Polecamy również:

Komentarze (1)
4 + 2 =
Komentarze
Katarzyna • 2018-09-07 14:49:31
Czy wy powariowaliście do reszty? Unia ,,Wolności" partią o charakterze chrześcijańsko demokratycznym?! To jest SKANDAL , żeby w XXI wieku takie KŁAMSTAWA ludziom serwować. Ta partia NIGDY, ale to przenigdy nie była chrześcijańska, ani tym bardziej demokratyczna. Polska, która mimo wszystko przetrwała , i przetrwała właśnie dzięki chrześcijańskim tradycjom, co nawet dla tych PRZEBIERAŃCÓW z UW było oczywistą oczywistością, to ażeby ludzie im uwierzyli, trzeba było UDAWAĆ CHRZEŚCIJAN. Polacy po tylu latach zaborów, wojen i komunizmu byli spragnieni WOLNOŚCI i DEMOKRACJI i znowu ci sami PRZEBIERAŃCY znając nastroje panujące wśród ludzi, obiecywali im właśnie wolność, równość, demokrację. Owi PRZEBIERAŃCY, których znakomita większość jest w polityce do dnia dzisiejszego, nigdy nie zrobiła NIC dobrego dla Polaków, wręcz przeciwnie. Zaczęło się od PRZENIKNIĘCIA w struktury SOLIDARNOŚCI ( prawdziwej Solidarności, w której na początku byli zwykli, ciężko pracujący , wyzyskiwani ludzie, walczący o polepszenie bytu) i w rezultacie oszukanie tych biednych ludzi i doprowadzenie ich do katastrofy .Po dorwaniu się tych PRZEBIERAŃCÓW do władzy, reformy gospodarcze guru ekonomii Balcerowicza, bez żadnych konsultacji społecznych, przeprowadzone w 11 dni !!! doprowadziły miliony Polaków na skraj egzystencji i ubóstwa. To była właśnie ta demokracja i wolność w wydaniu Balcerowicza, Mazowieckiego, Geremka, i pozostałych tuzów UW , tzw ,,solidarnościowców" z Wałęsą włącznie. Prawdziwi chrześcijanie NIGDY nie dopuściliby się takiego łajdactwa, dali ludziom nadzieję, wiedząc, że to jedno wielkie kłamstwo. Weszli do polityki po plecach , tych i tak już umęczonych biedą ludzi i na koniec pozbawili ich miejsc pracy i wynagrodzeń., a sami czerpali i czerpią do dziś profity z tego , co dla siebie ugrali.