Kosmopolityzm - definicja, przejawy, globalizacja - WOS

Kosmopolityzm (pochodzi z jęz. greckiego i oznacza „obywatela świata”) – jest to pogląd odrzucający podziały kulturowe, terytorialne czy polityczne. Zwolennicy tego poglądu utożsamiają się z dorobkiem cywilizacyjnym wszystkich państw, narodów i kultur, ich ojczyzną jest cały świat. Ich celem jest świat bez granic państwowych i podziałów, tworzący jednolitą masę.

Rozpowszechnianie środków masowego przekazu, kultury, rozwój nowych technologii, również w komunikacji umożliwił społeczeństwom łatwe poznanie innych kultur, zdobywanie o nich informacji, otworzył perspektywę komunikacji międzyludzkiej z całego świata oraz szybkiego przemieszczania się w najdalsze zakątki świata. Wszystko to sprawiło, iż świat przestał być nieznaną, niedostępną przestrzenią albo dostępną wyłącznie elitom, przyśpieszyło proces globalizacji, a co za tym idzie - rozpowszechniło kosmopolityzm na większą skalę. 

Polecamy również:

  • Patriotyzm - definicja, znaczenie - WOS

    Patriotyzm (z łac. patria – ojczyzna) to umiłowanie, poszanowanie własnej ojczyzny. Postawa przejawiająca się w emocjonalnej więzi z historią, tradycją, ojczystym językiem, silnym powiązaniem z kulturą, czy nawet krajobrazem danego narodu, to również gotowość do służby, do poświęceń... Więcej »

  • Nacjonalizm - definicja, rodzaje, główne założenia, przedstawiciele

    Pierwsza forma nacjonalizmu pojawiła się w XVIII wieku we Francji, dostrzec go można w hasłach głoszonych przez jakobinów podczas Rewolucji Francuskiej, wówczas przybrał on postać rewolucyjną. Jednak nacjonalizm występujący we współczesnej formie, pojawił się pod koniec XIX wieku. Więcej »

  • Szowinizm - definicja, przykłady, charakterystyka - WOS

    Szowinizm – precyzyjnie rzecz ujmując to postawa bezkrytycznej gloryfikacji, uwielbienia, własnego gatunku, grupy społecznej, narodu, rasy, płci, połączoną z niechęcią czy nawet pogardą wobec innych grup, mniejszości. Charakterystyczne dla szowinizmu jest bezrefleksyjne, bezkrytyczne spojrzenie na... Więcej »

  • Ksenofobia - definicja, przejawy, znaczenie - WOS

    Ksenofobia (z greckiego ksenos – obcy, gość oraz phobos – lęk) pierwotnie termin ksenofobia oznaczał strach, lęk przed obcymi, obecnie pojęcie to rozumiane jest jako postawa wrogości do innych grup, osób, która ma swoje podłoże w przekonaniu o obcości, poczuciu... Więcej »

  • Rasizm - definicja, doktryna, zagrożenia - WOS

    Rasizm (dyskryminacja rasowa) to ideologia głosząca podział ludzi na określone rasy, różniące się od siebie w głównej mierze wyglądem zewnętrznym np. kolorem skóry, kształtem czaszki, a także predyspozycjami umysłowymi. Ponadto zakłada wyższość jednych ras nad innymi. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 2 =
wero098
2018-09-29 09:42:04
Tak jest błąd. Kulturowy to: "związany z kulturą - całokształtem dorobku duchowego i materialnego ludzkości, np. różnice kulturowe, tożsamość kulturowa" wg. SJP A kulturalny 1. «dobrze wychowany i odznaczający się kulturą osobistą; też: właściwy osobie o takich cechach» 2. «odnoszący się do tworzenia i upowszechniania kultury lub stanowiący jej składnik» Więc powinno być zmienione na "kulturowe"
Faraon
2017-11-10 09:21:51
"pogląd odrzucający podziały kulturalne" - a nie "kulturowe" przypadkiem?
Ostatnio komentowane
co to za ludzie
• 2024-10-05 16:24:59
Yyytf
• 2024-10-04 09:18:36
Masz
• 2024-09-27 07:49:55
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33