ETA (skrót oznacza „Baskonia i Wolność”- w języku baskijskim Euskadi Ta Askatasuna) jest organizacją działającą na terenie Hiszpanii od przełomu lat 50. i 60. XX wieku (rozpoczęcie działalności: 31 lipiec 1959 r.)
Kraj Basków i ETA - cele
Celem działalności ETA było celu uzyskanie autonomii/niepodległości Kraju Basków. W wyniku zbrojnej działalności ETA do początku jej działalności zginęło ponad 850 osób, z czego prawie połowę stanowili cywile.
Kraj Basków, w imię którego walczyła ETA, to obszar położony w północnej Hiszpanii o powierzchni około 7000 km², zamieszkały przez ponad 2 miliony osób. Kraj ten posiada autonomię od 1979 r. - reguluje ją Konstytucja Hiszpanii oraz Statut Autonomiczny Kraju Basków. Ustalenie autonomii Kraju Basków spowodowało wycofanie się z walki zbrojnej części ETA, jej mniejsze, radykalne skrzydło walczyło jednak dalej w celu osiągnięcia pełnej niepodległości terytorium Kraju Basków.
Kraj Basków i ETA - działalność
Terrorystyczna działalność ETA przejawiała się przede wszystkim w zamachach bombowych i dobrze zaplanowanych zabójstwach, nieraz wymierzonych w osoby wysoko postawione w państwie (ETA zabiła m.in. jednego z bliskich współpracowników gen. Franco – Luisa