Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (inaczej Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej.

Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana przez Stany Zjednoczone. W kolejnych latach doszło jednak do wyraźnej zmiany sytuacji geopolitycznej (zakończenie konfliktu w Afganistanie, rozpad ZSRR, wojna o wyzwolenie Kuwejtu), która spowodowała zmianę kierunków działania Al-Kaidy – głównym wrogiem ekstremistów stały się wówczas Stany Zjednoczone, a także Izrael i ogólnie pojmowany świat Zachodu. Ta zmiana perspektywy ekstremistów islamskich była związana ze wzrostem zaangażowania USA w rejonie Zatoki Perskiej – fundamentaliści islamscy podkreślali zagrożenie świętych miejsc Islamu, a gdy po zakończeniu wojny w Zatoce USA ze względów bezpieczeństwa pozostawiły swe wojska na terenie Arabii Saudyjskiej – niechęć wobec Ameryki jeszcze wzrosła i przeobraziła się w konkretne działania militarne.

Na przełomie lat 80. i 90. Osama Bin Laden rozbudowywał działalność Al-Kaidy, szczególny wzrost znaczenia organizacji nastąpił w drugiej połowie lat 90. - po wyjeździe do Afganistanu, w którym władzę zdobyli talibowie.

Al-Kaida – cechy

Al Kaida jako międzynarodowa organizacja terrorystyczna wyróżnia się bardzo luźną strukturą, która stanowi silne zabezpieczenie jej trwałości w przypadku demaskacji któregoś z członków. Zakłada się, iż w jej skład wchodzi kilka tysięcy osób (przede wszystkim mieszkańców krajów Bliskiego Wschodu). Al-Kaida współpracuje z wieloma różnymi organizacjami terrorystycznymi na całym świecie. 

Prawdopodobne elementy struktury Al-Kaidy to m.in.:
- wydział odpowiedzialny za kwestie finansowania organizacji,
- wydział odpowiedzialny za rekrutację i trening członków, kwestie związane z zakupem uzbrojenia i planowaniem działalnośći terrorystycznej,
- wydział prawa,
- wydział nauk islamskich i Fatwy.
Prawdopodobnie w organizacji działa również służba bezpieczeństwa.

Al-Kaida – działalność

Najsłynniejszym i najbardziej spektakularnym przejawem działalności terrorystycznej Al-Kaidy były zamachy w dniu 11 września 2001 r. w USA na World Trade Center oraz Pentagon. W ich wyniku śmierć poniosło prawie 3000 osób. Zamach ten doprowadził do zaangażowania się sił państw zachodnich w Afganistanie i obalenia reżimu talibów, zagrożenie ze strony Al-Kaidy jednak nie zostało zażegnane. W późniejszych latach Al-Kaida organizowała zamachy bombowe w Stambule, Madrycie (2004 r. - zginęły 192 osoby) , Londynie (2005 r., śmierć poniosły 52 osoby), Algierze, Ammanie i innych.

Wieloletni przywódca i założyciel Al-Kaidy Osama Bin Laden zginął 2 maja 2011 r. - został zastrzelony przez żołnierzy Navy Seals w Abbottabadzie, w Pakistanie. Obecnym (2013 r.) przywódcą Al-Kaidy jest prawdopodobnie Ajman Al-Zawahiri.

Polecamy również:

 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »

 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej. Więcej »

 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca... Więcej »

 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam. Więcej »

 • Partia Pracujących Kurdystanu - terroryzm, metody, cele

  Partia Pracujących Kurdystanu (inaczej także Kurdyjska Partia Robotnicza, w skrócie PKK) to ugrupowanie działające na terenie wschodniej Turcji. Celem działania PKK było dążenie do uzyskanie niepodległości przez naród kurdyjski. Przywódcą PKK był Abdullah Öcalan. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 3 =
ADMIN
2018-03-26 12:00:20
@KZ, bardzo dziękujemy za tę cenną uwagę. Tekst został edytowany, by nie powielać stereotypów.
KZ
2018-03-01 09:43:18
"głównym wrogiem świata islamskiego stały się wówczas Stany Zjednoczone, a także Izrael i ogólnie pojmowany świat Zachodu" - brzmi jakby cały Islam zaczął nienawidzić Ameryki i zachodu, a wszak chodzi tylko o sunnickich ekstremistów. Nie można by tego jakoś zmienić, bo potem ludzie przepisują bezmyślnie i twierdzą, że Islam to religia, która nawołuje do nienawiści przeciwko chrześcijanom i Żydom? Na przykład "głównym wrogiem radykałów, ekstremistów"?
Ostatnio komentowane
Czyli,powiedzenie Polak Węgier dwa bratanki,nie jak się nie odnoszą względem pochodzen...
• 2022-06-16 19:03:58
ekstra
• 2022-06-18 17:12:40
ok
• 2022-06-08 15:52:28
dzięks
• 2022-06-06 19:26:13
Ale proste
• 2022-06-06 14:23:48