Ruch Wyzwolenia Narodowego Palestyny - historia, cele, opis

Al-Fatah to organizacja założona w drugiej połowie lat 60. przez Jasira Arafata – obecnie jest to jedna z palestyńskich partii politycznych, największa partia Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Część członków Al-Fatah (dość zróżnicowanej wewnętrznie) prowadzi działalność zbrojną w celu pełnego wyzwolenia Palestyny i likwidacji Izraela. Nazwa Fatah oznacza Ruch Wyzwolenia Narodowego Palestyny.

Al-Fatah - cele

Początkowo, podstawowym założeniem partii była likwidacja państwa Izrael, jednak z czasem jej stanowisko złagodniało. Obecnie akceptuje rozmowy z Izraelem, jednak wznowienie negocjacji pokojowych uzależnia od spełnienia surowych warunków (w tym wypuszczenia Palestyńczyków z izraelskich więzień)

Struktura partii: organem prawodawczym jest Rada Rewolucyjna, natomiast władza wykonawcza leży w rękach Centralnego Komitetu Fatah.

Al-Fatah - historia

Znaczenie partii Al-Fatah wzrosło po przegranej przez Arabów wojnie sześciodniowej z Izraelem. Spowodowała ona radykalizację postaw wobec Izraela, dzięki czemu Al-Fatah i jej przywódcy – Jasirowi Arafatowi udało się uzyskać dominującą rolę w OWP (J. Arafat został jej przewodniczącym). Po śmierci Arafata, przewodniczącym partii został  Farouk Kaddoumi. Obecny prezydent (2013 r.) Autonomii Palestyńskiej – Mahmud Abbas jest członkiem partii Al-Fatah.

Obecnie organizacja ta nie jest uznawana za terrorystyczną, mimo zaangażowania w wiele działań tego typu w przeszłości (do roku 1988).

Polecamy również:

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana... Więcej »

 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »

 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej. Więcej »

 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca... Więcej »

 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
w
ldwjnd • 2021-07-27 09:06:46
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39