Czarny Wrzesień jako organizacja terrorystyczna - Monachium 1972

Czarny Wrzesień to palestyńska organizacja terrorystyczna, powstała w 1971 r. jako jedna ze struktur Al-Fatah, czyli jednej z wielu frakcji Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

Nazwa organizacji nawiązuje do tzw. „czarnego września” - brutalnej akcji odwetowej króla Jordanii Husajna I po ataku na jego życie.

Czarny Wrzesień – działalność

Najsłynniejszym aktem terroru organizacji Czarny Wrzesień było uprowadzenie, a następnie zabicie 11 sportowców izraelskich w trakcie olimpiady w Monachium w 1972 r. (o wydarzeniu tym opowiada m.in. film pt. „Monachium” z 2005 r.). Wydarzenie to zostało ostro potępione przez opinię publiczną na całym świecie, a Izrael rozpoczął działania odwetowe, prowadzone przez agencję wywiadowczą Mossad. Przywódcą porywaczy był Luttif Afif.

Celem porwania izraelskich sportowców była realizacja żądań porywaczy – wypuszczenie bardzo dużej grupy więźniów palestyńskich (i innych) z izraelskich więźniów i zapewnienie im przejazdu do Egiptu. Jednym z żądań było również wypuszczenie z niemieckiego więzienia przywódców niemieckiej organizacji terrorystycznej – Frakcji Czerwonej Armii. Gdy terroryści Czarnego Września przekazali swoje żądania Izraelowi, szybko otrzymali

Polecamy również:

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana... Więcej »

 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »

 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej. Więcej »

 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca... Więcej »

 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Who NOŁŚ
• 2022-01-26 20:27:13
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13