Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

Hamas – historia

Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej. Kiedy w 1987 r. wybuchło powstanie palestyńskie (tzw. intifada), powstał Hamas – organizacja sunnicka, której przywódcą stał się szejk Ahmad Jassin. Warto wiedzieć, iż Hamas oznacza skrót od arabskiej nazwy Islamski Ruch Oporu, dosłownie także „zapał” lub „entuzjazm”.

Główną siedzibą organizacji jest Gaza.

Podstawy działalności Hamasu to dążenie do całkowitej likwidacji Izraela, utworzenie jednolitego państwa islamskiego, prymat szariatu nad prawem cywilnym czy niezgoda na jakiekolwiek rokowania pokojowe.

Hamas - działalność

Wraz z rozwojem swoich struktur Hamas stał się konkurencją dla Organizacji Wyzwolenia Palestyny – w sytuacji rozpoczęcia negocjacji pokojowych przez OWP, siłą rzeczy Hamas stał się głównym ich przeciwnikiem. Celem Hamasu od początku było bowiem całkowite wymazanie Izraela z mapy Bliskiego Wschodu – bez żadnych ustępstw. Środki stosowane przez organizację to zarówno

Polecamy również:

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana... Więcej »

 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »

 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca... Więcej »

 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam. Więcej »

 • Partia Pracujących Kurdystanu - terroryzm, metody, cele

  Partia Pracujących Kurdystanu (inaczej także Kurdyjska Partia Robotnicza, w skrócie PKK) to ugrupowanie działające na terenie wschodniej Turcji. Celem działania PKK było dążenie do uzyskanie niepodległości przez naród kurdyjski. Przywódcą PKK był Abdullah Öcalan. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
Ez
• 2022-05-16 19:33:49
dsasadsda
• 2022-05-16 16:49:01
...
• 2022-05-16 16:13:57
fajne
• 2022-05-16 16:04:04