Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czarne Pantery jako organizacja terrorystyczna - historia, informacje, opis

Czarne Pantery to amerykańska organizacja najaktywniej działająca na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Głównym celem Czarnych Panter było dążenie do równouprawnienia czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a także ich ochrona.

Czarne Pantery – opis

Ugrupowanie zostało założone w październiku 1966 r. m.in. przez Hueya P. Newtona i Bobby'ego Seala.

Początkowo działalność Czarnych Panter opierała się na przemocy (a właściwie zbrojnej reakcji na przemoc wobec osób czarnych) z biegiem czasu organizacja zrewidowała jednak swoje poglądy i swoją działalność skupiła na pomocy innym, rozwiązywaniu problemów społecznych itp.

Czarne Pantery były uważane za organizację terrorystyczną przede wszystkim w związku z ogólnie panującą w USA w latach 60. i 70. niechęcią wobec osób czarnych. Dochodziło do licznych starć bojówek Czarnych Panter z policją, w wyniku których ginęli zarówno funkcjonariusze, jak i działacze Panter – na tym tle doszło także do podziału Czarnych Panter, który następnie doprowadził do rozwiązania ugrupowania. Część członków Czarnych Panter opowiadała się bowiem za konfrontacją z policją, a część za postawą ugodową i ewentualnie - samoobroną.

Ideologia Czarnych Panter mocno nawiązywała do idei lewicowych – m.in. maoizmu i socjaldemokracji.

Zobacz również

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana przez Stany Zjednoczone.

  Więcej
 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały obalone przez wojska...

  Więcej
 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej.

  Więcej
 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca 1982 r. Po sukcesie mi...

  Więcej
 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11