Międzynarodowy terroryzm i przestępczość zorganizowana - porównanie

Przestępczość zorganizowana to złożone zjawisko, polegające na rozszerzeniu działalności przestępczej poza jednego człowieka – przestępcy działają w sposób zorganizowany, a łamiąc prawo, uzyskują nieraz znaczne zyski. Przestępczość zorganizowana może działać w skali lokalnej czy regionalnej, a także – szczególnie w ostatnich dziesięcioleciach, na skalę międzynarodową.

Zorganizowana grupa przestępcza może mieć różne motywacje działań – najczęściej jest nim zysk w postaci uzyskania wysokich dochodów (np. ze sprzedaży narkotyków, handlu bronią, czy żywym towarem). Jeśli grupa przestępcza zyskuje motywacje polityczne i dąży do realizacji określonego programu (lub szerzej niesprecyzowanej idei), możemy nazwać organizację tę terrorystyczną. Działania takiej grupy są bowiem niemal zawsze sprzeczne z prawem, a stoi za nimi potrzeba osiągnięcia konkretnych skutków (np. destabilizacji kraju).

Terroryzm jest więc pewnym rodzajem działania podejmowanym przez określone grupy przestępczości zorganizowanej – organizacja terrorystyczna i grupa przestępcza są bardzo podobnie zbudowane, oparte na ściśle określonej strukturze, posłuszeństwu członków itp. Podstawową różnicą są jednak wspomniane motywacje – o ile w grupie przestępczej członkowie wierzą przede wszystkim w zyski finansowe, o tyle w organizacji terrorystycznej członkowie często zaślepieni są pewną ideą ogólną, w którą silnie wierzą i chcą ją realizować niezależnie od konsekwencji i potencjalnego zysku.

Polecamy również:

  • Terroryzm islamski - cele, organizacje, historia. Islam a terroryzm

    Islam jest obecnie bardzo często kojarzony z terroryzmem, choć oczywiście religia ta wcale nie musi być powiązana z jakimikolwiek aktami przemocy. Współczesne skojarzenia wynikają jednak z częstego posługiwania się ideologią muzułmańską przez najaktywniej działające grupy terrorystyczne, w tym oczywiście... Więcej »

  • Przyczyny terroryzmu na świecie - WOS

    Terroryzm może powstać na kilku podłożach. W pierwszym wypadku bardzo ważne są kwestie społeczne i psychiczne, bowiem czasem geneza terroryzmu jest efektem braku możliwości zaspokojenia potrzeb określonej grupy, co z kolei generuje poczucie krzywdy, a w dalszej perspektywie frustrację, która przeradza się w... Więcej »

  • Rodzaje, klasyfikacja terroryzmu - WOS

    Większość badaczy wyróżnia następujące rodzaje terroryzmu: 1. polityczny – to najczęściej występujący rodzaj terroryzmu. Mamy z nim do czynienia w momencie, kiedy celem działań terrorystycznych jest próba narzucenia zmian prawnych czy politycznych, np. przejęcie władzy, dokonanie... Więcej »

  • Społeczne, polityczne skutki terroryzmu na świecie - WOS

    Konsekwencje terroryzmu są z reguły dużej wagi. Można je podzielić na trzy zasadnicze rodzaje: polityczne, gospodarcze i społeczne. Więcej »

  • Terror a terroryzm - porównanie

    Pojęcie terroru (łac. terror – strach, straszna wieść) może być rozumiane jako stosowanie przemocy, ucisku, represji, czyli użycie środków nacisku wywołujących w człowieku strach, przerażenie, trwogę i poczucie zagrożenia. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33