Międzynarodowy terroryzm i przestępczość zorganizowana - porównanie

Przestępczość zorganizowana to złożone zjawisko, polegające na rozszerzeniu działalności przestępczej poza jednego człowieka – przestępcy działają w sposób zorganizowany, a łamiąc prawo, uzyskują nieraz znaczne zyski. Przestępczość zorganizowana może działać w skali lokalnej czy regionalnej, a także – szczególnie w ostatnich dziesięcioleciach, na skalę międzynarodową.

Zorganizowana grupa przestępcza może mieć różne motywacje działań – najczęściej jest nim zysk w postaci uzyskania wysokich dochodów (np. ze sprzedaży narkotyków, handlu bronią, czy żywym towarem). Jeśli grupa przestępcza zyskuje motywacje polityczne i dąży do realizacji określonego programu (lub szerzej niesprecyzowanej idei), możemy nazwać organizację tę terrorystyczną. Działania takiej grupy są bowiem niemal zawsze sprzeczne z prawem, a stoi za nimi potrzeba osiągnięcia konkretnych skutków (np. destabilizacji kraju).

Terroryzm jest więc pewnym rodzajem działania podejmowanym przez określone grupy przestępczości zorganizowanej – organizacja terrorystyczna i grupa przestępcza są bardzo podobnie zbudowane, oparte na ściśle określonej strukturze, posłuszeństwu członków itp. Podstawową różnicą są jednak wspomniane motywacje – o ile w grupie przestępczej członkowie wierzą przede wszystkim w zyski finansowe, o tyle w organizacji terrorystycznej członkowie często zaślepieni są pewną ideą ogólną, w którą silnie wierzą i chcą ją realizować niezależnie od konsekwencji i potencjalnego zysku.

Polecamy również:

 • Terroryzm islamski - cele, organizacje, historia. Islam a terroryzm

  Islam jest obecnie bardzo często kojarzony z terroryzmem, choć oczywiście religia ta wcale nie musi być powiązana z jakimikolwiek aktami przemocy. Współczesne skojarzenia wynikają jednak z częstego posługiwania się ideologią muzułmańską przez najaktywniej działające grupy terrorystyczne, w tym oczywiście... Więcej »

 • Przyczyny terroryzmu na świecie - WOS

  Terroryzm może powstać na kilku podłożach. W pierwszym wypadku bardzo ważne są kwestie społeczne i psychiczne, bowiem czasem geneza terroryzmu jest efektem braku możliwości zaspokojenia potrzeb określonej grupy, co z kolei generuje poczucie krzywdy, a w dalszej perspektywie frustrację, która przeradza się w... Więcej »

 • Rodzaje, klasyfikacja terroryzmu - WOS

  Większość badaczy wyróżnia następujące rodzaje terroryzmu: 1. polityczny – to najczęściej występujący rodzaj terroryzmu. Mamy z nim do czynienia w momencie, kiedy celem działań terrorystycznych jest próba narzucenia zmian prawnych czy politycznych, np. przejęcie władzy, dokonanie... Więcej »

 • Społeczne, polityczne skutki terroryzmu na świecie - WOS

  Konsekwencje terroryzmu są z reguły dużej wagi. Można je podzielić na trzy zasadnicze rodzaje: polityczne, gospodarcze i społeczne. Więcej »

 • Terror a terroryzm - porównanie

  Pojęcie terroru (łac. terror – strach, straszna wieść) może być rozumiane jako stosowanie przemocy, ucisku, represji, czyli użycie środków nacisku wywołujących w człowieku strach, przerażenie, trwogę i poczucie zagrożenia. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06