Terroryzm islamski - cele, organizacje, historia. Islam a terroryzm

Islam jest obecnie bardzo często kojarzony z terroryzmem, choć oczywiście religia ta wcale nie musi być powiązana z jakimikolwiek aktami przemocy. Współczesne skojarzenia wynikają jednak z częstego posługiwania się ideologią muzułmańską przez najaktywniej działające grupy terrorystyczne, w tym oczywiście najsłynniejszą Al-Kaidę. Al-Kaida nie jest jednak jedyną organizacją terrorystyczną, która swoje źródła znajduje w islamskim Bliskim Wschodzie – organizacjami takimi są również m.in. Hamas, Hezbollah, Palestyński Muzułmański Dżihad, algierska Armia Ocalenia.

Terroryzm islamski – historia

Ogólnie można powiedzieć, że terroryzm o źródłach w fundamentalizmie islamskim objawił się po raz pierwszy podczas zabójstwa Anwara Sadata – socjalistycznego prezydenta Egiptu (1981 r.) , choć zjawiska te były obserwowane już wcześniej – od 1979 r. , czyli od momentu zwycięstwa islamskiej rewolucji w Iranie.

W sytuacji trudności politycznych i gospodarczych (w tej sytuacji – czasów postkolonialnych i dominacji kultury Zachodu) narody często odwołują się do czasów swojej świetności – w przypadku Arabów w większości są to czasy równoległe z działalnością Proroka Mahometa i następujące bezpośrednio po niej. Nic więc dziwnego, że powrót korzeni religii muzułmańskiej stawał się (i staje nadal) dla wielu Arabów realną alternatywą wobec niekorzystnych zjawisk politycznych i kulturowych, jakie są obserwowane we współczesnym świecie. W związku z tym, że rozwinięte instytucje państwowe w dużej mierze opierały się zmianom postulowanym przez fundamentalistów, rozwijały się zradykalizowane grupy, które swoje cele pragnęły osiągnąć niezależnie od stosowanych środków – terroryzm stał się w więc w wielu przypadkach zwykłym środkiem walki o cele polityczne.

Należy podkreślić, że utożsamianie islamu z terroryzmem jest dużym błędem. Trzeba być jednak świadomym, że każdy zradykalizowany fundamentalizm (nie tylko islamski) jest potencjalnym źródłem działań o charakterze terrorystycznym.

Polecamy również:

 • Międzynarodowy terroryzm i przestępczość zorganizowana - porównanie

  Przestępczość zorganizowana to złożone zjawisko, polegające na rozszerzeniu działalności przestępczej poza jednego człowieka – przestępcy działają w sposób zorganizowany, a łamiąc prawo, uzyskują nieraz znaczne zyski. Przestępczość zorganizowana może działać w skali lokalnej czy regionalnej, a także... Więcej »

 • Przyczyny terroryzmu na świecie - WOS

  Terroryzm może powstać na kilku podłożach. W pierwszym wypadku bardzo ważne są kwestie społeczne i psychiczne, bowiem czasem geneza terroryzmu jest efektem braku możliwości zaspokojenia potrzeb określonej grupy, co z kolei generuje poczucie krzywdy, a w dalszej perspektywie frustrację, która przeradza się w... Więcej »

 • Rodzaje, klasyfikacja terroryzmu - WOS

  Większość badaczy wyróżnia następujące rodzaje terroryzmu: 1. polityczny – to najczęściej występujący rodzaj terroryzmu. Mamy z nim do czynienia w momencie, kiedy celem działań terrorystycznych jest próba narzucenia zmian prawnych czy politycznych, np. przejęcie władzy, dokonanie... Więcej »

 • Społeczne, polityczne skutki terroryzmu na świecie - WOS

  Konsekwencje terroryzmu są z reguły dużej wagi. Można je podzielić na trzy zasadnicze rodzaje: polityczne, gospodarcze i społeczne. Więcej »

 • Terror a terroryzm - porównanie

  Pojęcie terroru (łac. terror – strach, straszna wieść) może być rozumiane jako stosowanie przemocy, ucisku, represji, czyli użycie środków nacisku wywołujących w człowieku strach, przerażenie, trwogę i poczucie zagrożenia. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 3 =
Ania
2017-07-16 17:40:22
Polecam czytać ze zrozumieniem:"każdy zradykalizowany fundamentalizm jest potencjalnym żródłem działań o charakterze terrorystycznym" każdy...islamski, chrześcijański, judaistyczny, a nawet dotyczący ideologii niezwiązanych bezpośrednio z religiami...pamiętajmy o tym zanim zaślepi nas nienawiść do islamu.
Dyabeł
2017-06-14 09:57:54
Przepraszam, ale islam nie jest religią a ideologią która podporządkowuje sobie wszystkie sfery życia człowieka, ideologią której celem jest podbój całego świata. W tym celu jej "wyznawcy" nie zawahają się przed użyciem wszelkich środków, a terroryzm jest jednym z nich.
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24