Islam jest obecnie bardzo często kojarzony z terroryzmem, choć oczywiście religia ta wcale nie musi być powiązana z jakimikolwiek aktami przemocy. Współczesne skojarzenia wynikają jednak z częstego posługiwania się ideologią muzułmańską przez najaktywniej działające grupy terrorystyczne, w tym oczywiście najsłynniejszą Al-Kaidę. Al-Kaida nie jest jednak jedyną organizacją terrorystyczną, która swoje źródła znajduje w islamskim Bliskim Wschodzie – organizacjami takimi są również m.in. Hamas, Hezbollah, Palestyński Muzułmański Dżihad, algierska Armia Ocalenia.
Terroryzm islamski – historia
Ogólnie można powiedzieć, że terroryzm o źródłach w fundamentalizmie islamskim objawił się po raz pierwszy podczas zabójstwa Anwara Sadata – socjalistycznego prezydenta Egiptu (1981 r.) , choć zjawiska te były obserwowane już wcześniej – od 1979 r. , czyli od momentu zwycięstwa islamskiej rewolucji w Iranie.
W sytuacji trudności politycznych i gospodarczych (w tej sytuacji – czasów postkolonialnych i dominacji kultury Zachodu) narody często odwołują się do czasów swojej świetności – w przypadku Arabów w większości są to czasy równoległe z działalnością Proroka Mahometa i następujące bezpośrednio po niej. Nic więc dziwnego, że powrót korzeni religii muzułmańskiej stawał się (i staje nadal) dla wielu Arabów realną alternatywą wobec niekorzystnych zjawisk politycznych i kulturowych, jakie są obserwowane we współczesnym świecie. W związku z tym, że rozwinięte instytucje państwowe w dużej mierze opierały się zmianom postulowanym przez fundamentalistów, rozwijały się zradykalizowane grupy, które swoje cele pragnęły osiągnąć niezależnie od stosowanych środków – terroryzm stał się w więc w wielu przypadkach zwykłym środkiem walki o cele polityczne.
Należy podkreślić, że utożsamianie islamu z terroryzmem jest dużym błędem. Trzeba być jednak świadomym, że każdy zradykalizowany fundamentalizm (nie tylko islamski) jest potencjalnym źródłem działań o charakterze terrorystycznym.