Terror a terroryzm - porównanie

Pojęcie terroru (łac. terror – strach, straszna wieść) może być rozumiane jako stosowanie przemocy, ucisku, represji, czyli użycie środków nacisku wywołujących w człowieku strach, przerażenie, trwogę i poczucie zagrożenia. Jest to metoda będąca w użyciu już w starożytności, korzystały z niej głównie jednostki rządzące (np. tyrani) czy aparat państwowy, by wymusić na swoich poddanych posłuszeństwo, zastraszyć ich bądź wyeliminować niewygodne i nieposłuszne jednostki lub grupy.

Robert Borkowski charakteryzuje terror jako „metodę oddziaływania przemocą, zbrodnią i strachem, stosowaną przez silniejszych (państwo) wobec słabszych (obywatele). Terrorem będą więc okrucieństwa wojska, policji, tajnych agentów itp. wobec obywateli własnego lub napadniętego państwa”.

Z kolei terroryzm jest zjawiskiem znacznie późniejszym, swymi korzeniami sięgającym epoki średniowiecza, dosyć blisko terroru umiejscowionym, jednakże nietożsamym z nim. Zjawisko terroryzmu jest szersze niż pojęcie terroru – przyjmuje się zwykle, iż terror jest jednym ze środków stosowanych w działalności terrorystycznej. Terroryzm oprócz aktów przemocy (terroru), tworzą także struktura decyzyjna oraz ideologia, będąca bazą dla terrorystów, uzasadnieniem ich działań.

Nie jest to jednak jedyna zasadnicza różnica między terminami. Jak już wspomniano, terror przejawia się w agresji silniejszych wobec słabszych (tym samym czasem można go określić jako sposób sprawowania władzy – przykładem mogą być terror stalinowski czy terror jakobinów), z kolei w przypadku terroryzmu następuje odwrócenie tej sytuacji – tutaj to słabsza strona (organizacja, grupa, ugrupowanie) działa przeciwko silniejszej (np. naród, władza państwowa, społeczeństwo itd.) – i to tworzy zasadnicze rozróżnienie między terrorem a terroryzmem.

Podsumowując, podstawą podziału pomiędzy wspomnianymi pojęciami jest kwestia społecznego umiejscowienia grupy, jednostki posługującej się określonymi środkami.

Polecamy również:

  • Terroryzm islamski - cele, organizacje, historia. Islam a terroryzm

    Islam jest obecnie bardzo często kojarzony z terroryzmem, choć oczywiście religia ta wcale nie musi być powiązana z jakimikolwiek aktami przemocy. Współczesne skojarzenia wynikają jednak z częstego posługiwania się ideologią muzułmańską przez najaktywniej działające grupy terrorystyczne, w tym oczywiście... Więcej »

  • Międzynarodowy terroryzm i przestępczość zorganizowana - porównanie

    Przestępczość zorganizowana to złożone zjawisko, polegające na rozszerzeniu działalności przestępczej poza jednego człowieka – przestępcy działają w sposób zorganizowany, a łamiąc prawo, uzyskują nieraz znaczne zyski. Przestępczość zorganizowana może działać w skali lokalnej czy regionalnej, a także... Więcej »

  • Przyczyny terroryzmu na świecie - WOS

    Terroryzm może powstać na kilku podłożach. W pierwszym wypadku bardzo ważne są kwestie społeczne i psychiczne, bowiem czasem geneza terroryzmu jest efektem braku możliwości zaspokojenia potrzeb określonej grupy, co z kolei generuje poczucie krzywdy, a w dalszej perspektywie frustrację, która przeradza się w... Więcej »

  • Rodzaje, klasyfikacja terroryzmu - WOS

    Większość badaczy wyróżnia następujące rodzaje terroryzmu: 1. polityczny – to najczęściej występujący rodzaj terroryzmu. Mamy z nim do czynienia w momencie, kiedy celem działań terrorystycznych jest próba narzucenia zmian prawnych czy politycznych, np. przejęcie władzy, dokonanie... Więcej »

  • Społeczne, polityczne skutki terroryzmu na świecie - WOS

    Konsekwencje terroryzmu są z reguły dużej wagi. Można je podzielić na trzy zasadnicze rodzaje: polityczne, gospodarcze i społeczne. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33