Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rodzaje, klasyfikacja terroryzmu - WOS

Większość badaczy wyróżnia następujące rodzaje terroryzmu:

1. polityczny – to najczęściej występujący rodzaj terroryzmu. Mamy z nim do czynienia w momencie, kiedy celem działań terrorystycznych jest próba narzucenia zmian prawnych czy politycznych, np. przejęcie władzy, dokonanie zmiany ekipy rządzącej bądź całego systemu politycznego, czasem nawet separatyzm albo utworzenie nowego państwa.

2. kryminalny – terroryzm kryminalny dosyć często służy terroryzmowi politycznemu, w ten sposób grupy tego typu pozyskują środki na swoje cele; terroryzm kryminalny wyróżnia spośród pozostałych kierowanie się pobudkami czysto materialnymi, nie zaś związanymi z kwestiami ideowymi. Do działań, które można tutaj zaliczyć są - przykładowo - napady na banki, porwania, szantaż, sabotaż, rabowanie, nielegalny handel.

3. indywidualny – w przypadku, gdy atak kierowany jest w stronę konkretnej osoby, z reguły ofiarą padają znani politycy lub biznesmeni;

4. zbiorowy – z tym typem terroryzmu mamy do czynienia, jeśli celem aktów terrorystycznych staje się losowa zbiorowość, nie zaś wybrana osoba;

5. bioterroryzm – jest to terroryzm z użyciem broni biologicznej (np. bakterii, wirusów, toksyn, riketsji) w

Zobacz również

 • Terroryzm islamski - cele, organizacje, historia. Islam a terroryzm

  Islam jest obecnie bardzo często kojarzony z terroryzmem, choć oczywiście religia ta wcale nie musi być powiązana z jakimikolwiek aktami przemocy. Współczesne skojarzenia wynikają jednak z częstego posługiwania się ideologią muzułmańską przez najaktywniej działające grupy terrorystyczne, w tym oczywiście najsłynniejszą Al-...

  Więcej
 • Międzynarodowy terroryzm i przestępczość zorganizowana - porównanie

  Przestępczość zorganizowana to złożone zjawisko, polegające na rozszerzeniu działalności przestępczej poza jednego człowieka – przestępcy działają w sposób zorganizowany, a łamiąc prawo, uzyskują nieraz znaczne zyski. Przestępczość zorganizowana może działać w skali lokalnej czy regionalnej, a także – szcze...

  Więcej
 • Przyczyny terroryzmu na świecie - WOS

  Terroryzm może powstać na kilku podłożach. W pierwszym wypadku bardzo ważne są kwestie społeczne i psychiczne, bowiem czasem geneza terroryzmu jest efektem braku możliwości zaspokojenia potrzeb określonej grupy, co z kolei generuje poczucie krzywdy, a w dalszej perspektywie frustrację, która przeradza się w terroryzm.

  Więcej
 • Społeczne, polityczne skutki terroryzmu na świecie - WOS

  Konsekwencje terroryzmu są z reguły dużej wagi. Można je podzielić na trzy zasadnicze rodzaje: polityczne, gospodarcze i społeczne.

  Więcej
 • Terror a terroryzm - porównanie

  Pojęcie terroru (łac. terror – strach, straszna wieść) może być rozumiane jako stosowanie przemocy, ucisku, represji, czyli użycie środków nacisku wywołujących w człowieku strach, przerażenie, trwogę i poczucie zagrożenia.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (4)
Wynik działania 3 + 3 =
maqa faka
2018-11-15 20:21:20
no spoko fajne
Imię/nick
2016-10-23 16:09:30
Rodzaje terroryzmu w domyśle chodzi raczej o to co ma na celu ten terroryzm prawda ? Więc moim zdaniem ta klasyfikacja powinna wyglądać tak: - polityczny, ( zabijamy bo chcemy np anarchokapitalizmu, czy tam komunizmu) - religijny, ( zabijamy bo tylko Jahwe, Allah czy tam Latający Potwór Spaghetti jest wielki) - rasistowsko/ksenofobiczny, (White/Black/Yellow/Red Power, czyli walimy w tych którzy mają inny kolor skóry, albo są homo, hetero, bi seksualni), - kryminalny, ( bo chcemy kasy, po prostu), - losowy (bo lubimy zabijać dla sportu), - ekologiczny (bo psy są be, a koty są super, więc strzelamy do psów, albo likwidujemy miasta bo na Ziemi nie ma być ludzi, etc.) Wymieniony bioterroryzm w tym zestawieniu nie ma w ogóle sensu. Bo to jest raczej sposób a nie cel o jaki walczymy. W końcu wąglikiem czy chemią możemy walczyć zarówno jako terroryści polityczni czy ekstremiści religijni czy kryminalni.
L
2016-04-24 14:10:49
Zróbcie coś z tymi reklamami! Są zbyt nachalne i drażnią :)
Szczur
2016-04-22 21:03:59
Dobre dobre zią
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28