Równanie falowe

W odróżnieniu do równania opisującego drgania harmoniczne, które jest funkcją jedynie czasu (y = Asinωt), równanie falowe jest funkcją dwóch zmiennych: przestrzennej – x oraz czasowej – t.

Dzieje się tak dlatego, że fala przemieszcza się z określoną prędkością v np. wzdłuż osi x, co powoduje konieczność obliczenia wartości przesunięcia fazowego punktu znajdującego się w ściśle określonej odległości x od miejsca, w którym faza jest znana. Przesunięcie fazowe jest równe czasowi potrzebnemu fali na pokonanie drogi x z prędkością v:

\(t= \frac{x}{v} \)

Wstawiając tą zależność do równania opisującego drgania harmoniczne otrzymamy:

\(y=Asin\left[ \omega \left(t- \frac{x}{v} \right)\right]\)   - dla prędkości, której kierunek jest zgodny z kierunkiem osi x,


\(y=Asin\left[ \omega \left(t+ \frac{x}{v} \right)\right]\)  - dla prędkości o kierunku przeciwnym do kierunku osi x.

Ponieważ  \( \omega = \frac{2 \pi }{T} \) oraz \(v= \frac{\lambda}{T} \) , to odpowiednie równania fal można zapisać w postaci:

\(y=Asin\left[2 \pi \left( \frac{t}{T} - \frac{x}{\lambda} \right)\right]\)

\(y=Asin\left[2 \pi \left( \frac{t}{T} + \frac{x}{\lambda} \right)\right]\)

Z powyższych równań wynika, że jeżeli ustalimy wartość położenia (x), to otrzymamy równanie drgania harmonicznego, które jest okresową funkcją czasu.

Z powyższego wykresu wynika, że dla czasów (t), będących całkowitą wielokrotnością okresu (T) wychylenie (y) jest jednakowe.

W przypadku gdy dokładnie ustalimy czas, otrzymamy wówczas przestrzenne zjawisko powtarzające się dokładnie co długość fali (λ).

Dla punktów znajdujących się od siebie w odległościach będących całkowitą wielokrotnością długości fali wychylenie jest jednakowe.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33