Promieniowanie rentgenowskie

Promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X) – jeden z rodzajów promieniowanie elektromagnetycznego. Powstaje w lampie rentgenowskiej w wyniku wyhamowania rozpędzonych elektronów na materiale o dużej liczbie atomowej (Z). Promieniowanie rentgenowskie znajduje się pomiędzy promieniowaniem nadfioletowym a promieniowaniem gamma:

- twarde promieniowanie rentgenowskie: 1 – 100 pm,

- miękkie promieniowanie rentgenowskie 0,1 – 10 nm.

Zastosowanie:

- w medycynie: do obserwowania złamań kości lub zmienionych patologicznie tkanek,

- w inżynierii materiałowej: do obserwowania mikropęknięć oraz defektów w budowie materiałów.

Lampa rentgenowska

Lampa rentgenowska składa się z bańki próżniowej, wewnątrz której znajdują się elektrody – anoda i katoda.

W wyniku przyłożenia wysokiego napięcia elektrony odrywają się od katody i rozpędzone poruszają się w kierunku anody. Elektrony zderzając się z anodą, zostają na której gwałtownie zahamowane, emitując promieniowanie rentgenowskie (1 %). Znaczna część energii elektronów (99 %) zostaje jednak zamieniana w ciepło, dlatego konieczne jest chłodzenie lampy (za pomocą cieczy chłodzącej lub wirującej anody).

lampa rentgenowska, promieniowanie rentgenowskie

 

K – katoda,

A – anoda,

C – ciecz chłodząca anodę,

Win i Wout – wlot i wylot cieczy,

Uh, Ua – kolejno: napięcie żarzenia katody i anody.

Polecamy również:

  • Ruch harmoniczny

    Ruch harmoniczny to ruch odbywający się w wyniku działania siły, która jest liniową funkcją wychylenia i jest do niego przeciwnie skierowana. Ruch ten powtarza się w regularnych odstępach czasu i jest opisywany przez funkcję sinus zależną od czasu. Więcej »

  • Fale mechaniczne – charakterystyka i rodzaje fal mechanicznych

    Cechą charakterystyczną fal mechanicznych jest to, że potrzebują one sprężystego ośrodka (np. powietrza, wody, stali) by móc się rozchodzić. Więcej »

  • Fale dźwiękowe – akustyka

    Fale dźwiękowe są podłużnymi falami mechanicznymi, których rozchodzenie związane jest lokalnymi zagęszczeniami i rozrzedzeniami sprężystego ośrodka, w którym się rozchodzą, a więc są one wynikiem miejscowych zmian ciśnienia ośrodka. Więcej »

  • Mikroskop elektronowy

    Mikroskop elektronowy jest to mikroskop, który do obrazowania wykorzystuje wiązkę elektronów przyspieszanych do dużych prędkości. Pierwszy mikroskop elektronowy skonstruowali w 1931 roku w Berlinie Ernst Rusk i Maks Knoll. Więcej »

  • Elektronowolt

    Elektronowolt (eV) jest to jednostka energii stosowana w wielu dziedzinach fizyki, głównie w fizyce cząstek elementarnych do określania mas cząstek i kwazicząstek, ponieważ energie uzyskiwane w zderzeniach cząstek są bardzo małe. Jednostka ta nie należy do układu SI. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
uyhfugyuiuyfcgyuhijpuhygtfryguhijpouhgyjtdgjuio;kjihugyftdhgyuijlo;kjihugytdzxgtyuhi
• 2025-01-12 14:08:27
aaaa
• 2025-01-06 21:02:24
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33