Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Promieniowanie rentgenowskie

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X) – jeden z rodzajów promieniowanie elektromagnetycznego. Powstaje w lampie rentgenowskiej w wyniku wyhamowania rozpędzonych elektronów na materiale o dużej liczbie atomowej (Z). Promieniowanie rentgenowskie znajduje się pomiędzy promieniowaniem nadfioletowym a promieniowaniem gamma:

- twarde promieniowanie rentgenowskie: 1 – 100 pm,

- miękkie promieniowanie rentgenowskie 0,1 – 10 nm.

Zastosowanie:

- w medycynie: do obserwowania złamań kości lub zmienionych patologicznie tkanek,

- w inżynierii materiałowej: do obserwowania mikropęknięć oraz defektów w budowie materiałów.

Lampa rentgenowska

Lampa rentgenowska składa się z bańki próżniowej, wewnątrz której znajdują się elektrody – anoda i katoda.

W wyniku przyłożenia wysokiego napięcia elektrony odrywają się od katody i rozpędzone poruszają się w kierunku anody. Elektrony zderzając się z anodą, zostają na której gwałtownie zahamowane, emitując promieniowanie rentgenowskie (1 %). Znaczna część energii elektronów (99 %) zostaje jednak zamieniana w ciepło, dlatego konieczne jest chłodzenie lampy (za pomocą cieczy chłodzącej lub wirującej anody).

lampa rentgenowska, promieniowanie rentgenowskie

 

K – katoda,

A – anoda,

C – ciecz chłodząca anodę,

Win i Wout – wlot i wylot cieczy,

Uh, Ua – kolejno: napięcie żarzenia katody i anody.

Polecamy również:

 • Ruch harmoniczny

  Ruch harmoniczny to ruch odbywający się w wyniku działania siły, która jest liniową funkcją wychylenia i jest do niego przeciwnie skierowana. Ruch ten powtarza się w regularnych odstępach czasu i jest opisywany przez funkcję sinus zależną od czasu. Więcej »

 • Fale mechaniczne – charakterystyka i rodzaje fal mechanicznych

  Cechą charakterystyczną fal mechanicznych jest to, że potrzebują one sprężystego ośrodka (np. powietrza, wody, stali) by móc się rozchodzić. Więcej »

 • Fale dźwiękowe – akustyka

  Fale dźwiękowe są podłużnymi falami mechanicznymi, których rozchodzenie związane jest lokalnymi zagęszczeniami i rozrzedzeniami sprężystego ośrodka, w którym się rozchodzą, a więc są one wynikiem miejscowych zmian ciśnienia ośrodka. Więcej »

 • Mikroskop elektronowy

  Mikroskop elektronowy jest to mikroskop, który do obrazowania wykorzystuje wiązkę elektronów przyspieszanych do dużych prędkości. Pierwszy mikroskop elektronowy skonstruowali w 1931 roku w Berlinie Ernst Rusk i Maks Knoll. Więcej »

 • Elektronowolt

  Elektronowolt (eV) jest to jednostka energii stosowana w wielu dziedzinach fizyki, głównie w fizyce cząstek elementarnych do określania mas cząstek i kwazicząstek, ponieważ energie uzyskiwane w zderzeniach cząstek są bardzo małe. Jednostka ta nie należy do układu SI. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');