Książka - interpretacja i analiza wiersza

Tytułowa książka to Biblia. Takie jej określenie wskazuje – z jednej strony – na bezpośredni, familiarny stosunek autora do Pisma Świętego, któremu nie potrzeba do jej nazwania wzniosłych słów. Z drugiej strony – określenie „książka” podkreśla wyjątkowość tego dzieła. Biblia to bowiem pierwsza i najważniejsza książka, „książka książek”. Każda inna musi zostać opatrzona tytułem.

W pierwszych słowach Biblia określona zostaje jako „Ta książka”, co wskazuje na jej wyjątkowość. Jest ona szczególnie bliska poecie, choć po pięćdziesięciu latach obcowania z nią, nadal kryje przed nim pewne tajemnice. Jednocześnie stanowi najważniejsze źródło poznania.

Podmiot liryczny wyznaje, czym dla niego są słowa Biblii: napomnieniem, pouczeniem i pocieszeniem. Książka wskazuje mu drogę, uczy cierpliwości i pomaga przetrwać trudne chwile. „Najgorszą rzeczą w sprawach ducha jest pośpiech” – to słowa zaczerpnięte z Biblii. Rozwój duchowy i moralny wymaga czasu i poświęcenia, nawet jeśli życie wokół toczy się w zawrotnym tempie.

Podmiot liryczny zgłębia tajemnice zawarte w książce już od pół wieku i nadal „tkwi” w „Księdze pierwszej rozdział trzeci wers VII”. I choć czasem brak mu cierpliwości i zapału, wciąż podejmuje starania od nowa. Jednocześnie ma świadomość, że nigdy nie zrozumie Biblii w pełni, ponieważ wykracza to poza możliwości człowieka. Sens jednak nie w tym, by książkę przeczytać, ale czytać ją – zgłębiać boskie tajemnice, lepiej pojmować świat i doskonalić się jako człowiek.

Poeta posłużył się tu zabiegiem personifikacji – książka niczym przewodniczka poucza go cierpliwym głosem: „mówi: nie żałuj oczu świec inkaustu przepisuj starannie”. Kopiowanie słów zawartych w Biblii można odczytać jako metaforę stosowania prawd w niej zawartych w życiu. Niczego nie wolno przeinaczać i niczego pomijać.

W ostatnim fragmencie wiersza podmiot liryczny przyznaje się do swojej słabości. W obliczu „słów niezrozumiałych wyblakłych o trojakim znaczeniu” (nawiązanie do trzech sensów Pisma Świętego: dosłownego, przenośnego i anagogicznego) czuje się mało zdolny i mało cierpliwy. Choć jego wysiłki często spotykają się z szyderstwem, nie ustaje w nich, wciąż „zaczyna od nowa”.

Polecamy również:

  • Pan Cogito - interpretacja ogólna, opracowanie cyklu

    Zbigniew Herbert stworzył poetycką postać Pana Cogito na użytek swych wierszy podczas pobytu w USA – w 1971 roku. Tom poezji, zatytułowany „Pan Cogito”, powstał w tym samym roku (wydany w 1974 r.) i od tego czasu bohater wierszy stał się jednym z najważniejszych elementów poezji Herberta,... Więcej »

  • Potęga smaku - interpretacja i analiza wiersza

    Herbert napisał „Potęgę smaku” pod wpływem wniosków jakie wyciągał z obserwacji komunistycznej rzeczywistości. Z pewnością był przeciwny socrealistycznemu kierunkowi w sztuce, potem natomiast bardzo surowo, jak w prezentowanym wierszu, oceniał totalitarną rzeczywistość wypełnioną pustymi... Więcej »

  • Tren Fortynbrasa - interpretacja i analiza wiersza

    „Tren Fortynbrasa” pochodzi z tomu „Studium przedmiotu” wydanego w 1961 roku. Inspiracji do napisania utworu można dopatrywać się rzeczywistości lat 60. Komunistyczne państwo nieprzerwanie terroryzowało swoich obywateli od czasu zakończenia wojny. Więcej »

  • Sprawozdanie z raju - interpretacja i analiza wiersza

    „Sprawozdanie z raju” to utwór pełen ironii, którą uwypukla dysharmonia między stylem i treścią wypowiedzi, widoczna już w samym tytule. Wizja raju została ujęta w sposób sprawozdawczy. Jest to relacja na temat panujących w raju warunków, zapisana na wzór rządowych... Więcej »

  • U wrót doliny - interpretacja i analiza wiersza

    Herbert wstrząśnięty wojną tworzy w „U wrót doliny” opis, w którym przedstawia apokaliptyczne wydarzenia, jednakże z wyraźnym odniesieniem do zdarzeń z II wojny światowej. Z całą pewnością utwór powstał pod wpływem doświadczenia okrucieństwa wojennego. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33