Zbigniew Herbert, Wilk i owieczka – analiza i interpretacja

Geneza

Utwór Zbigniewa Herberta został napisany w formie parodii licznych bajek autorstwa La Fontaine’a, Ezopa, Krasickiego i innych bajkopisarzy tworzących opowieści z uniwersalnym morałem, posługując się bohaterami zwierzęcymi.

Tekst Herberta pochodzi z tomu pt. Hermes, pies i gwiazda wydanego w 1957 roku. Sama forma bajki zakłada, że dany gatunek zwierzęcia kojarzy się z określoną postawą.

Forma i treść

Zbigniew Herbert gra z bajkową konwencją, a także z czytelnikiem, który spodziewa się utartego zakończenia historii. Wilk przecież zawsze zjada owieczkę, a ona zawsze jest zbłąkana i zagubiona w lesie.

Tymczasem owieczka Herberta nie spełnia warunków określonych w tym schemacie bajki: nie opuściła swojej mamy (ponieważ ta wcześniej została zjedzona przez innego wilka); nie znajduje się w lesie (ale w zagrodzie). Wilk zatem nie odczuwa już potrzeby zjedzenia zwierzątka, ale silniejsza okazuje się potrzeba spełnienia oczekiwań czytelnika i wymagań morału pocieszając owcę:

Po śmierci zaopiekują się tobą autorzy pouczających czytanek. Dorobią tło, motywy i morał. Nie miej do mnie żalu. Pojęcia nie masz, jak to głupio być złym wilkiem.

Nadawca

Nadawca ujawnia się na płaszczyźnie wypowiedzi, zwracając się do czytelników w formie ironicznego komentarza:

Nie naśladujcie wilka, kochane dzieci. Nie poświęcajcie się dla morału.

Narrator wysnuwa tę wypowiedź na podstawie podwójnej roli wilka w utworze: z jednej strony zwierzę jest klasyczną postacią z bajki, a z drugiej jest bohaterem, który narzuca sobie sposób postępowania tej postaci.

Morał

Utwór Zbigniewa Herberta jest bajką na temat bajki (metabajką). Z przypowieści o wilku, któremu wydaje się, że w imię konwencji i oczekiwać musi zjeść owieczkę (choć nie odczuwa takiej potrzeby), wypływa raczej antymorał – pouczenie, że nie należy dążyć do morału za wszelką cenę.

Polecamy również:

  • Pan Cogito - interpretacja ogólna, opracowanie cyklu

    Zbigniew Herbert stworzył poetycką postać Pana Cogito na użytek swych wierszy podczas pobytu w USA – w 1971 roku. Tom poezji, zatytułowany „Pan Cogito”, powstał w tym samym roku (wydany w 1974 r.) i od tego czasu bohater wierszy stał się jednym z najważniejszych elementów poezji Herberta,... Więcej »

  • Potęga smaku - interpretacja i analiza wiersza

    Herbert napisał „Potęgę smaku” pod wpływem wniosków jakie wyciągał z obserwacji komunistycznej rzeczywistości. Z pewnością był przeciwny socrealistycznemu kierunkowi w sztuce, potem natomiast bardzo surowo, jak w prezentowanym wierszu, oceniał totalitarną rzeczywistość wypełnioną pustymi... Więcej »

  • Książka - interpretacja i analiza wiersza

    Tytułowa książka to Biblia. Takie jej określenie wskazuje – z jednej strony – na bezpośredni, familiarny stosunek autora do Pisma Świętego, któremu nie potrzeba do jej nazwania wzniosłych słów. Z drugiej strony – określenie „książka” podkreśla wyjątkowość tego dzieła.... Więcej »

  • Tren Fortynbrasa - interpretacja i analiza wiersza

    „Tren Fortynbrasa” pochodzi z tomu „Studium przedmiotu” wydanego w 1961 roku. Inspiracji do napisania utworu można dopatrywać się rzeczywistości lat 60. Komunistyczne państwo nieprzerwanie terroryzowało swoich obywateli od czasu zakończenia wojny. Więcej »

  • Sprawozdanie z raju - interpretacja i analiza wiersza

    „Sprawozdanie z raju” to utwór pełen ironii, którą uwypukla dysharmonia między stylem i treścią wypowiedzi, widoczna już w samym tytule. Wizja raju została ujęta w sposób sprawozdawczy. Jest to relacja na temat panujących w raju warunków, zapisana na wzór rządowych... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 1 =
Sylwia
2020-10-18 12:46:17
które to interpretacja?
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33