Dedal i Ikar - interpretacja i analiza wiersza

Geneza wiersza

„Dedal i Ikar” wraz z jedenastoma innymi wierszami Herberta po raz pierwszy pojawił się w 1954 roku w antologii „Każdej chwili wybierać muszę. Almanach literacki” wydanej przez PAX. Utwór wszedł również w skład debiutanckiego tomu poety „Struna światła” wydanego w 1956 roku.

Analiza utworu

W wierszu mamy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją liryczną. Jest to rozmowa między Dedalem a Ikarem, po której następuje opis upadku młodzieńca. Każda z poszczególnych części jest wyraźnie oddzielona od pozostałych. Całość jest bliska formie dramatu, nie brakuje w niej nawet elementów przypominających didaskalia (w tekście dramatu didaskalia to komentarze pochodzące od autora, które dotyczą jakieś bliższej charakterystyki danej sytuacji, sposobu gry aktorów, dekoracji czy też tego, która postać wypowiada konkretny tekst): „Mówi Dedal”, „Mówi Ikar”, „Opis katastrofy”, „Komentarz”.

Podmiot przez większą partię utworu jest ukryty za tekstem rozmowy. Ujawnia się dopiero w komentarzu, w którym przedstawia własną interpretację zdarzeń. Całe opisane zdarzenie jest wyłącznie pretekstem do wyrażenia poglądów podmiotu.

Interpretacja utworu

Utwór Herberta jest bardzo skomplikowany, ponieważ poeta

Polecamy również:

 • Pan Cogito - interpretacja ogólna, opracowanie cyklu

  Zbigniew Herbert stworzył poetycką postać Pana Cogito na użytek swych wierszy podczas pobytu w USA – w 1971 roku. Tom poezji, zatytułowany „Pan Cogito”, powstał w tym samym roku (wydany w 1974 r.) i od tego czasu bohater wierszy stał się jednym z najważniejszych elementów poezji Herberta,... Więcej »

 • Potęga smaku - interpretacja i analiza wiersza

  Herbert napisał „Potęgę smaku” pod wpływem wniosków jakie wyciągał z obserwacji komunistycznej rzeczywistości. Z pewnością był przeciwny socrealistycznemu kierunkowi w sztuce, potem natomiast bardzo surowo, jak w prezentowanym wierszu, oceniał totalitarną rzeczywistość wypełnioną pustymi... Więcej »

 • Książka - interpretacja i analiza wiersza

  Tytułowa książka to Biblia. Takie jej określenie wskazuje – z jednej strony – na bezpośredni, familiarny stosunek autora do Pisma Świętego, któremu nie potrzeba do jej nazwania wzniosłych słów. Z drugiej strony – określenie „książka” podkreśla wyjątkowość tego dzieła.... Więcej »

 • Tren Fortynbrasa - interpretacja i analiza wiersza

  „Tren Fortynbrasa” pochodzi z tomu „Studium przedmiotu” wydanego w 1961 roku. Inspiracji do napisania utworu można dopatrywać się rzeczywistości lat 60. Komunistyczne państwo nieprzerwanie terroryzowało swoich obywateli od czasu zakończenia wojny. Więcej »

 • Sprawozdanie z raju - interpretacja i analiza wiersza

  „Sprawozdanie z raju” to utwór pełen ironii, którą uwypukla dysharmonia między stylem i treścią wypowiedzi, widoczna już w samym tytule. Wizja raju została ujęta w sposób sprawozdawczy. Jest to relacja na temat panujących w raju warunków, zapisana na wzór rządowych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
FAJNIE
BUBIKSON • 2021-12-08 21:43:02
super wyjaśnione!
Amelia • 2021-12-07 07:58:07
Fajne
Geniusz matematyczny • 2021-12-06 19:23:28
Ruda, dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawione :)
ADMIN • 2021-12-07 11:56:56
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03