Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Róży Żabczyńskiej

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
Uwaga czytelniku! Tomek przyszedł na świat sto lat później.
Zaraza • 2018-08-18 11:27:47
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Róża Żabczyńska to główna bohaterka powieści Marii Kuncewiczowej pt. „Cudzoziemka”. Jest to niezwykle interesująca kreacja kobiety owładniętej obsesją młodzieńczych niepowodzeń, które niszczą jej całe życie. Na portret Róży składają się: nieszczęśliwa miłość, niespełnione ambicje artystyczne, poczucie obcości, frustracja, a jednocześnie niezaprzeczalna wybitność.

Cudzoziemka

Róża Żabczyńska postrzega samą siebie przede wszystkim jako cudzoziemkę. Ów status ma jednak charakter szczególny. Bohaterka nie ma bowiem na ziemi żadnego własnego miejsca. W wyniku historycznych zawirowań jej rodzina zostaje zesłana po powstaniu listopadowym w głąb Rosji, i Róża wychowuje się w świecie, który wprawdzie uważa za własny, ale w którym ona sama jest postrzegana jako obca, „Polaczka”. Z kolei kiedy bohaterka wyjeżdża do Warszawy, kraj przodków wydaje jej się ziemią wygnania. Owo doświadczenie obcości przekłada się również na jej życie osobiste. Kobieta czuje się bowiem głęboko nieszczęśliwa jako niespełniona skrzypaczka i żona niekochanego męża. Ma zatem wrażenie, że prowadzi niejako „cudze” życie, którego sama sobie nie wybrała.

Niespełniona w miłości

Podstawowym źródłem życiowego zawodu Róży

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 3 =