Św. Cecylia - biografia, patronat

Św. Cecylia należy do grona najsłynniejszych męczennic Kościoła katolickiego. Przyszła na świat na początku III w. Była dobrze urodzoną Rzymianką, ponoć bardzo piękną. Z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości, chociaż rodzice obiecali jej rękę równie dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi.

W przeddzień ślubu Cecylia powiedziała narzeczonemu o swoim postanowieniu i wyznała, że jest chrześcijanką. Udało jej się nawrócić Waleriana i ten przyjął chrzest z rąk papieża św. Urbana I. Gdy wrócił do domu ujrzał Cecylię zatopioną w modlitwie, a przy niej stojącego  anioła w postaci młodzieńca, który trzymał w ręku dwa wieńce – z róż i lilii. Anioł włożył je na głowę Waleriana i Cecylii, mówiąc: Strzeżcie tych wieńców nieskalanym sercem i czystym ciałem, ponieważ przyniosłem je dla was z raju Bożego! One nigdy nie zwiędną ani nie stracą swego zapachu i nigdy nie ujrzą ich ci, którym czystość nie jest miła. Małżonkowie pozyskali dla Chrystusa także brata Waleriana, Tyburcjusza.

Wkrótce potem wybuchło prześladowanie. Walerian i Tyburcjusz zostali skazani na śmierć. Cecylia także została aresztowana. Żołnierze, oczarowani jej urodą, błagali ją, aby wyrzekła się wiary. Święta miała wówczas odpowiedzieć: Nie lękajcie się spełnić nakazu, bowiem moją młodość doczesną zamienicie na wieczną młodość u mego oblubieńca, Chrystusa. Legenda głosi, że pod wpływem tych słów nawróciło się 400 mężczyzn, których przyprowadziła do św. Urbana, aby udzielił im chrztu.

Sędzia skazał Cecylię na męki, gdy ta nadal nie chciała się wyprzeć Chrystusa. Najpierw kazał zawiesić ją nad ogniem w łaźni i dusić parą, a następnie wydał ją na śmierć przez ścięcie mieczem. Kat trzy razy uderzył Cecylię, ale żadna z prób nie okazała się śmiertelna. Płynącą z jej szyi krew zebrali ze czcią chrześcijanie jako najcenniejszą relikwię. Dopiero po trzech dniach konania Święta odeszła do Pana. Jej ciało, w nienaruszonym stanie, odkryto dopiero w 824 r. w katakumbach św. Kaliksta, a następnie złożono w bazylice jej poświęconej na Zatybrzu (część Rzymu). Spoczywają tam do dziś.

Pierwsze ślady kultu liturgicznego św. Cecylii zawiera Sakramentarz leoniański z V w. Obecnie jej wspomnienie Kościół obchodzi 22 listopada. W ikonografii ukazywana jest jako orantka (osoba modląca się na stojąco, ze wzniesionymi rękoma). Późniejsze prezentacje ukazują św. Cecylię także w tunice z palmą męczeńską w dłoni. Czasami gra na organach. Do jej atrybutów należą: anioł, instrumenty muzyczne - cytra, harfa, lutnia, organy, płonąca lampka, miecz, wieniec z białych i czerwonych róż (symbolizujący jej niewinność i męczeństwo).

Tradycja głosi, że Święta grała na organach, co jest jednak mało prawdopodobne, gdyż w jej czasach organy były w Rzymie rzadkością. Współcześnie uważa się, że w średniowieczu doszło do błędnego zrozumienia treści antyfony śpiewanej w dniu św. Cecylii: Cantantibus organis in corde suo soli Domino decantaba („Śpiewającymi harfami w sercu swym opiewała tylko Pana”). Wówczas słowa te zinterpretowano w ten sposób, że Cecylia śpiewała, akompaniując sobie na organach (łacińskie słowo organis utożsamiano z organami). Tymczasem najprawdopodobniej antyfona ma zupełnie inne znaczenie. Jej najstarsze zapisy zamiast cantantibus organis przekazują wersję candentibus organis, czyli „przy płonących instrumentach”. A zatem organis to raczej nie instrumenty muzyczne, lecz narzędzia tortur. Antyfona wysławia zatem Cecylię, że w chwili męczeństwa śpiewała Bogu w swoim sercu.

Patronat

Św. Cecylia uważana jest za patronkę muzyki kościelnej. Sprawuje opiekę także nad  chórzystami, lutnikami, muzykami, organistami, śpiewakami, zespołami wokalno-muzycznych. Jej imieniem nazwano także wiele bractw i stowarzyszeń muzycznych.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42