Św. Ignacy Loyola - biografia, zasługi, patronat

Święty Ignacy urodził się jako Inigo Lopez w 1491 r. na zamku w Loyola w Hiszpanii. Pochodził z zamożnego rycerskiego rodu. Swoją karierę rozpoczął jako paź ministra skarbu króla hiszpańskiego, a następnie został oficerem w wojsku wicekróla Nawarry. Z przyjemnością oddawał się ćwiczeniom rycerskim. W 1521 r. został poważnie zraniony w walkach hiszpańsko-francuskich i musiał powrócić do rodzinnego zamku.

W okresie rekonwalescencji Ignacy przeczytał dwie książki, które zmieniły jego życie: Złotą legendę bł. Jakuba de Voragine oraz Życie Jezusa Ludolfa de Saksa. Gdy tylko wyzdrowiał, to udał się do pobliskiego sanktuarium maryjnego (Montserrat). Napotkanemu po drodze żebrakowi oddał swój strój rycerski, a przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej złożył broń. Wówczas otrzymał dozgonną łaskę całkowitej wolności od pokus cielesnych . Następnie udał się do Manrezy, gdzie zamieszkał w celi, użyczonej mu przez dominikanów. Pragnąc wieść życie bardziej ascetyczne, osiedlił się w jednej z grot. Chciał zwalczyć swoją próżność. Przestał się golić i strzyc, pościł codziennie i biczował się, nie obcinał paznokci, nie nakrywał głowy. Codziennie przybywał do dominikanów, aby uczestniczyć we Mszy Świętej.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01
Ważne jest, że przelana pod Monte Cassino polska krew, którą piły czerwone maki nie b...
• 2022-05-18 19:05:56
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12