Św. Mikołaj z Miry - biografia, zasługi, patronat

Św. Mikołaj przyszedł na świat w Patras w Grecji ok. 270 r. Pochodził z zamożnej rodziny i był uproszonym modłami jedynakiem. Od dziecka wyróżniał się pobożnością oraz wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców cały swój majątek rozdał biednym i potrzebującym . W późniejszym okresie został mianowany biskupem Myry (dzisiaj Demre, w Turcji).

Jako biskup Mikołaj dbał nie tylko o potrzeby duchowe, ale także materialne swoich wiernych, np. ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze, o czym wspomina na kartach „Boskiej komedii” Dante Alighieri . Zasłynął jako człowiek łagodny, pokorny i szczodry.  Kiedy Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci, Święty udał się osobiście do cesarza, aby prosić o ich ułaskawienie. Jedna z legend głosi także, że swoją modlitwą uchronił rybaków od utonięcia w czasie gwałtownej burzy, dlatego jest uznawany za ich patrona. Przypisuje mu się również cud wskrzeszenia trójki ludzi, zamordowanych przez hotelarza za to, że nie mogli mu zapłacić należności.

Niektórzy hagiografowie podają, że biskup Mikołaj został uwięziony w czasie prześladowania chrześcijan, jakie wybuchło za cesarzy Dioklecjana i Maksymiana. Uwolnić miał go dopiero edykt mediolański z 313 r. Święty wziął także udział w pierwszym soborze powszechnym w Nicei (325), na którym został potępione błędne poglądy Ariusza (Ariusz podważał równość i jedność Osób Trójcy Świętej). Niektóre źródła podają, że Mikołaj spoliczkował heretyka.

Św. Mikołaj zmarł 6 grudnia; dokładny rok jego śmierci pozostaje nieznany, ale przypuszczalnie stało się to między rokiem 345 a 352. Został pochowany w Mirze. W XI wieku jego relikwie przewieziono do włoskiego miasta Bari, gdzie znajdują się do dziś. Na pamiątkę przeniesienia szczątek św. Mikołaja w dniach 7-9 maja odbywa się tam wielkie święto, Festa di San Nicola

Kult św. Mikołaja sięga VI wieku. Wówczas to cesarz Justynian wystawił mu w Konstantynopolu jedną z najwspanialszych bazylik. Z kolei najstarszy wizerunek Świętego  (również z VI w.) można oglądać w jednym z kościołów Bejrutu. W IX stuleciu było już kilka świątyń Mikołaja w Rzymie. W Polsce istnieje obecnie ponad 300 kościołów pod jego wezwaniem, a do najbardziej okazałych należą kościoły w Gdańsku i w Elblągu.

Zwyczaj obdarowywania upominkami w dzień św. Mikołaja spotykamy od XIII wieku. Wprowadzono go najpierw w formie stypendiów i zapomóg dla biednych uczniów. Z biegiem czasu objął  wszystkie dzieci w szkołach. Stąd przeszedł do rodzin i rozpowszechnił się nie tylko w Europie, ale na całym świecie, i to w szerszym zakresie obdarowywania – podarki zaczęły otrzymywać także osoby dorosłe.  W Polsce zwyczaj ten sięga XVIII w.

Kościół wspomina św. Mikołaja 6 grudnia (w rycie prawosławnym 19 grudnia według kalendarza gregoriańskiego) . W ikonografii przedstawiany jest on w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego. Do jego atrybutów należą m. in.: anioł (czasem z mitrą), chleb, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku (rodzaj naczynia), trzy jabłka, trzy złote kule na księdze lub w dłoni (posag, jaki według legendy podarował biednym pannom), pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi (czasem trzy sakiewki), okręt, worek prezentów.

Patronat

Św. Mikołaj jest patronem Grecji, Rusi (Rosji), Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu;  cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję ????
• 2024-05-27 05:14:55
y
• 2024-05-26 09:41:20
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16