Św. Florian - biografia, patronat

Św. Florian urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (obecnie teren Austrii). W młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich. Podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana (284-395)  został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom pogańskim. Florian stanowczo odmówił, za co ukarano go chłostą i torturami. Następnie wywieziono go do obozu rzymskiego w Lorch koło Wiednia. Tam otrzymał drugą szansę, aby wyprzeć się Chrystusa. Kiedy Florian nadal nie chciał odstąpić od wiary, namiestnik prowincji, Akwilin, kazał go biczować, a potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami. Męki Floriana skończyły się 4 maja 304 roku, kiedy to przywiązano kamień do jego szyi i strącono go z mostu do rzeki Enns. Jego ciało miała odnaleźć i pochować świętobliwa niewiasta o imieniu Waleria. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor (najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich). Sama zaś miejscowość – położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii – otrzymała nazwę Sankt Florian i do dziś jest jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego.

W 1184 r., na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, Kraków otrzymał znaczną część relikwii św. Floriana. Początkowo złożono je na Wawelu, a następnie przeniesiono je do okazałej świątyni w dzielnicy Kleparz. Gdy w 1528 r. pożar strawił tę część miasta, kościół jako jedyny ocalał. Powstała legenda, że w czasie pożaru Święty z chmur polewał świątynię swojego imienia, w ten sposób ratując ją od spalenia. Od tego wydarzenia kult św. Floriana stał się jeszcze żywszy, a Kraków do dziś obchodzi jego pamiątkę jako święto.

Wspomnienie liturgiczne św. Floriana obchodzone jest 4 maja (w polskim Kościele ma rangę wspomnienia obowiązkowego). W ikonografii przedstawiany jest jako gaszący pożar oficer rzymski z naczyniem. Czasami jako książę. Bywa, że w ręku trzyma chorągiew. Do jego atrybutów należą: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż (czerwony i biały), miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja.

Patronat

Św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej, Austrii i Bolonii oraz Chorzowa; ponadto hutników, strażaków i kominiarzy, a także garncarzy i piekarzy. Wzywa się go podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów.

W 1436 r. św. Florian został zaliczony, wraz ze świętymi: Wojciechem, Stanisławem i Wacławem, do głównych Królestwa Polskiego.

Polecamy również:

  • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

    Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

  • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

    Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

  • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

    Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

  • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

    Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

  • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

    Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Yyytf
• 2024-10-04 09:18:36
Masz
• 2024-09-27 07:49:55
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34